Güney Amerika merkezli bir bitcoin hizmetleri girişimi olarak faaliyet gösteren Cryptobuyer, Venezuela’daki Blockstream uydu ağına bağlı ilk bitcoin düğümünü kısa süre önce yürürlüğe koydu.

Cryptobuyer isimli girişim, Venezuela’da çevrimdışı çalışacak bir kripto para ağını kullanıma açtı.

İnternet olmadan bitcoin kullanılabilecek

25 Eylül tarihinde yayınlanan bir blog gönderisine göre, Cryptobuyer ismini taşıyan girişim, düğümün piyasaya sürülmesi ile bitcoin (BTC) blokchain ağını yerel bir internet bağlantısına bağlı olmadan Venezuela kullanıcıları için güncel tutacak. CryptoBuyer proje için finansal ve lojistik destek sağlarken, kripto para eğitim kursu tedarik eden AnibalCripto düğümü konuşlandırma görevini üstüne aldı.

AnibalCripto’nun genel müdürlüğünü yürüten Anibal Garrido, “Yerel internet altyapısından bağımsız olarak yedi gün yirmi dört saat, yani her zaman erişilebilir bir dijital para sistemine sahip olmak artık bir gerçek.” açıklamasında bulundu. “Bu gelişme ile birlikte, artık bu cypherpunk teknolojisinin temelleri olan gizlilik ve ademi merkeziyet ilkelerini kırmaya çalışabilecek bir internet servis sağlayıcısı kullanımı gibi gereksinimlere tabi değiliz.”

CryptoBuyer CEO’su Jorge Farias’a göre, düğümün eklenmesi Venezuela’da “gerçek dünya sorunlarını çözen gerçek ve somut ürünler” sunma yeteneğine sahip olduğunu gösterdi. Venezuela, 2017 yılı itibarıyla 2,8 Mbps hız ile dünyanın kaydedilen en yavaş internet hızlarından birine sahip ülke ünvanını taşıyordu. İnternet içermeyen bitcoin işlemleri sunan bu yeni teknoloji, kripto para kullanıcıları için oldukça çekici olabilir. Farias şöyle dedi:

“Kullanıcılar, bitcoin ağıyla bağlantılarını kesmeyi göze alamazlar.”

Cryptobuyer bu hizmeti sağlamak için neler yapacak

Cryptobuyer, tüm Venezuelalılara bitcoin blokchain ağına daha iyi erişim sağlamak amacıyla başkent Caracas’a ve Bolivar eyaletinin güney bölgesine ek uydu düğümlerinin kurulmasına yardımcı olacağınının altını çizdi. Düğümlerin menzilindeki kullanıcıların yerel örgü ağlar üzerinden de sisteme bağlanabileceği bildirildi.

İlgili Haber:  Venezuela'da Tüm Bitcoin Madenciliğini Devlet Yetkilileri Yönetecek

Altı sabit uydudan meydana gelen Blockstream hizmeti, dünyanın hemen hemen her köşesindeki kripto para kullanıcılarına bilgi paylaşımı sağlamasıyla ön plana çıkıyor. Kanada merkezli blockchain şirketi geçtiğimiz mayıs ayında, bitcoin blok zincirini taşıyan uydu ağını 2018’den bu yana ilk kez yenilediğini duyurmuştu. Şirket, teknolojinin bugüne kadar bir bitcoin tam düğümünü oluşum bloğundan sonuna kadar senkronize etme yeteneğine sahip olduğunu belirtti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın