Vergi Mükellefleri, Kripto Para ile İlgili Soruları Cevaplayacak

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

IRS, ABD’deki vergi mükelleflerinin 2020’de kripto satın almaları halinde vergi dairesinin kripto para ile ilgili sorusuna “evet” cevabı vermeleri gerektiğini açıkladı.

blank

Haberin Özeti

  • IRS, 31 Aralık’ta 1040 için revize edilmiş taslak talimatları yayınladı.
  • Talimatlar, 2020’de kripto para satın alan ABD’li vergi mükelleflerinin bunu 1040’ta belirtmesi gerektiğini belirtiyor.
  • Talimatların 23 Ekim’de yayınlanan versiyonunda satın alımlardan açıkça bahsedilmiyordu.

Amerika Birleşik Devletleri İç Gelir Servisi (IRS), kripto para satın alımlarının sanal para birimi işlemleri olarak sayıldığını açıklığa kavuşturan revize edilmiş vergi beyannameleri taslak talimatlarını yayınladı.

blank

Form 1040 Revize Edildi

Talimatlara göre, 2020’de kripto para satın alan herhangi biri, Form 1040’daki konu ile ilgili soruya “evet” cevabını vermek zorunda. Soru ise şu şekilde: “2020 yılı boyunca herhangi bir zamanda kripto para alımı, satımı, gönderimi, takası yaptınız veya herhangi bir finansal çıkar elde ettiniz mi?”

Ekim ayında yayınlanan taslak talimat ise bu konuda açıkça bir düzenleme getirmiyordu. 31 Aralık 2020’de yayınlanan revize edilmiş taslak bunu düzeltti.

Vergi yazılımı firması CoinTracker’ın Vergi Stratejisi Başkanı Shehan Chandrasekera, revizyonlara dikkat çekerek, “Finansal çıkar, her tür kategoriyi kapsar. Kripto alımlarının taslağa dahil edilmesi, insanlar için işleri daha net hale getirdi.” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

IRS Neden Kripto Para Satın Alımını Takip Etmek İstiyor?

Bununla birlikte, Chandrasekera’ya göre, USD cinsinden kripto satın almak vergiye tabi bir olay olmadığı için herhangi bir formda rapor edilmesine gerek yok. Başka bir deyişle, Bitcoin veya başka bir dijital varlık satın alan kimse, satın alma işlemi nedeniyle vergi ödemiyor.

Öyleyse, IRS neden birinin kripto para satın alıp almadığını bilmek isteyebilir? Bu konuda kurum tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ancak ABD vergi mükelleflerinin ne kadar kripto satın aldığı ile ilgilenmiyor. Bu ister, 1 Dolar ister 100.000 Dolar olsun; yalnızca bir soruyu cevaplamaları gerekiyor. Buna karşılık, kripto ticaretinden para kazananlar sermaye kazanç ve zararlarını belirlemeli; ve bu rakamı rapor etmelidir. Çünkü sermaye kazançları vergiye tabidir. Aynı şekilde tazminat olarak kripto para alanların da bunu gelir olarak bildirmesi gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend