ABD Adalet Bakanlığı, uçtan uca şifrelemenin cinsel istismara uğrayan çocukları da içine alacak şekilde “kamu güvenliği için önemli zorluklar oluşturduğunu” iddia eden uluslararası bir bildiri yayınladı.

Adalet Bakanlığı tarafından 11 Ekim’de yapılan açıklamada; teknoloji şirketleri, yasadışı faaliyet ve içeriğin soruşturulmasına izin verecek araçlarla güçlü veri şifrelemesine yönelik bir çözüm bulmak için hükümetle birlikte çalışmaya çağrıldı. Departman, kolluk kuvvetlerinin belirli içeriklere erişmesini engelleyen uçtan uca şifrelemenin “kamu güvenliği için ciddi riskler” oluşturduğunu belirtti.

Açıklama ABD Adalet Bakanı, Birleşik Krallık İçişleri Bakanı, Avustralya İçişleri Bakanı, Hindistan, Japonya, Yeni Zelanda Parlamento Üyeleri ve Kanada Kamu Güvenliği ve Acil Durumlara Hazırlık Bakanı tarafından imzalandı.

Özellikle ABD Adalet Bakanı; yalnızca gönderenlerin ve alıcıların, gönderilen verilere erişebildiği bu tür şifrelemelerin, ciddi suçları soruşturma ve ulusal güvenliği koruma gibi açılardan emniyet güçlerini zayıflattığını belirtti. Buna ek olarak bu şifrelemelerin; bir teknoloji şirketinin, çocukların cinsel istismarının ve sömürüsünün yanı sıra şiddet suçlarını ve terör propagandalarını tespit edebilme ve bunlara müdahale edebilme becerisinin tehlikeye atılabileceğini iddia etti.

Hükümet kuruluşu, Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi’nin 2019 raporuna atıfta bulunarak çocukları korumak için yola çıkılarak uçtan uca şifrelemenin uygulanması gerektiğini, aksi takdirde bu tür istismar bildirme sistemlerinin mevcut halinin zarar göreceğini ima etti.

ABD Adalet Bakanı, WePROTECT Global Alliance’ın 2019 tarihli bir açıklamasına da atıfta bulunarak 2018’de Facebook Messenger’ın, dünya çapındaki 18.4 milyon adet çocuk cinsel istismar materyali raporlarının yaklaşık 12 milyonundan sorumlu olduğunu hatırlattı. Çocuk cinsel istismar materyallerini algılamak için kullanılan mevcut araçların uçtan uca şifreli ortamlarda çalışmadığına dikkat çeken bakan, bu raporların uçtan uca şifreleme uygulandığında kaybolma riski taşıdığını ifade etti.

İlgili Haber:  SSL Sertifikası Oluşturma

Amerika Birleşik Devletleri’nin seçilmiş yetkilileri, Savunma Bakanlığı’nın atıfta bulunduğu yasadışı faaliyetleri soruşturmak için yasal bir çözüm bulmak amacıyla harekete geçti.

Haziran ayında üç Cumhuriyetçi senatör, teknoloji şirketleri için uçtan uca şifrelemeyi yasaklayan ve cihaz üreticileri ile hizmet sağlayıcılarının şifrelenmiş verilere erişim sağlayarak kanun yaptırımlarına yardımcı olmalarını gerektiren bir yasa tasarısı sundu. Şifrelenmiş Verilere Yasal Erişim Yasası adlı yasa tasarısı şu anda Yargı Komitesi’nde incelemeye alındı. Ayrıca, kötü niyetli suç faaliyetlerini izlemek için dijital mesajların ilk önce hükümet onaylı tarama yazılımından geçmesini öneren teklif mahiyetinde bir EARN IT Yasası’nın da bahsi geçti.

Her iki öneriyi de savunanlar, amaçlarının çocukları cinsel istismardan korumayı içereceğini iddia etse de birçok gizlilik savunucusu, hükümetin kişisel özgürlükleri ihlal ettiğini düşündükleri için önerilerin sponsorlarını ağır bir şekilde eleştirdi.

İfadesinde uçtan uca şifrelemeye odaklanmış olan ABD Adalet Bakanı, bu yöndeki çabalarını “cihaz şifreleme, özel şifrelenmiş uygulamalar ve entegre platformlarda şifreleme”ye kadar genişletmeyi planladığını ve herhangi bir yasal çerçeveye girmesi halinde “mahremiyete saygı”nın ön planda olacağını söyledi. Bakan son söz olarak kamu güvenliğinin mahremiyet veya siber güvenlikten ödün vermeden korunamayacağı iddiasına meydan okuduklarının altını çizdi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın