12 Ağustos 2022, Cuma
19.7 C
İstanbul

Veriler Bitcoin’in Likidite Krizi Yaşadığını Gösteriyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Glassnode’daki analistlere göre Bitcoin satın almak her geçen gün daha zor hale geliyor. Kuruluşlar arasında alınan ve harcanan BTC miktarının düşmesi, likiditenin azaldığı anlamına geliyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin (BTC) likiditesinin düşük olması ise satın almak ve satmak için daha az BTC’nin var olduğuna işaret ediyor. Orta vadede bunun, BTC’yi daha da kıt hale getirebileceği düşünülüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

2021’deki Bitcoin patlaması yolda

2020 boyunca kurumların, sabit arzı nedeniyle zorlayıcı hale gelen Bitcoin’i giderek daha fazla biriktirdiği görülüyor.

Son aylarda enflasyon ve yükselen merkez bankası likiditesiyle ilgili endişeler yoğunlaşırken bu eğilim, Paul Tudor Jones gibi yüksek profilli kurumsal yatırımcıların Bitcoin‘i enflasyona karşı potansiyel bir koruma olarak görmelerine yol açıyor.

Öte yandan MicroStrategy’nin yaz aylarında 425 milyon dolarlık Bitcoin satın almasıyla başlayan trend diğer finans devlerine de sıçramış bulunuyor. Sonunda PayPal, Square ve hatta MassMutual gibi sigorta şirketleri de bu mücadeleye adım atıyor.

Sonuç olarak Bitcoin’in kurumsal birikiminin o zamandan beri hızlandığı görülüyor. Glassnode, yalnızca 4.2 milyon BTC’nin alış ve satış için sürekli dolaşımda olduğunu belirtirken Bitcoin likiditesinin, varlıklar arasında alınan ve harcanan BTC’nin ortalama oranı olarak tanımlandığını söylüyor. Şu anda 14.5 milyon BTC’nin likit olmayan varlık olarak sınıflandırıldığını ifade eden firma, sadece 4.2 milyon BTC’nin sürekli dolaşımda kalıp satılmaya hazır olduğunu açıklıyor.

Son 12 ayda 27.8 milyar dolar değerinde Bitcoin’in likit hale geldiği bilinirken daha uzun vadeli yatırımcılar varlıklarını satmaktan kaçınarak BTClerini ellerinde tutuyor.

Uzun vadeli Bitcoin sahiplerinin BTClerini satmaktan uzaklaşmaya devam etmeleri halinde baskın kripto paranın daha kıt hale gelmesi ve birikmesinin zorlaşacağı öngörülüyor. Böyle bir eğilimin, uzun vadede Bitcoin’in değerini arttırarak devam eden boğa döngüsünü ateşlemesi bekleniyor.

İlgili Haber:  Yeni Düzenleme ile Birlikte Arjantin’deki Kripto Borsaları Devlete Aylık Raporlar Sunmak Zorunda

2020 boyunca toplam 1 milyon ek BTC’nin likit olmayan varlık hale geldiğini ve yatırımcıların bu konuyla giderek daha fazla uğraştığını belirten analistler, bu trendin yükselişe geçtiğini ve mevcut boğa koşusunun kısmen bu ortaya çıkan Bitcoin likidite krizi tarafından yönlendirildiğini ifade ediyor.

Madenciler de bir değişken olarak görülüyor

Öngörülebilir gelecekte dolaşımdaki Bitcoin arzının azalmasına neden olabilecek bir başka faktör de madenciler olarak görülüyor.

Three Arrows Capital’in kurucu ortağı Kyle Davies, ASIC madencilerinin sıkıntısı olduğunu söylüyor. Madenciler genellikle ASIC madencileri gibi donanımları satın almak için sermaye kullanırlarken satın alamadıkları göz önüne alındığında bunun, potansiyel olarak BTC’ye girişleri tetikleyebileceği düşünülüyor.

Artan elde tutma aktivitesinin, madencilerin daha az BTC satma olasılığı ve Bitcoin likiditesindeki düşüş gibi birden çok faktörle kombinasyonunun, 2021’in ilk çeyreğinde BTC’nin ivmesini daha da arttırması bekleniyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar