Veriler geldi, paniği durdurun ve karantinayı sonlandırın

Kovid-19 pandemi trajedisinin kontrol altına alınma aşamasına girdiği görülüyor. On binlerce Amerikalı öldü ve şimdi Amerikalılar paniği önemsemeyipgerçeklere güvenme cesaretine sahip mantıklı politika yapıcılara ihtiyaç duyuyorlar. Liderler, varsayımsal öngörüleri vurgulamak yerine gerçekte ne olduğunu görmek için birikmiş verileri incelemelidir; ampirik kanıtları biyolojinin uzun yıllardır inşa edilen temel ilkeleri ile birleştirmeli; ve sonra ülkeyi fonksiyonel hale getirmek için dikkatlice restore etmeliler.

Karantinanın devam etmesi yönünde çağrıda bulunanlar beş önemli gerçeği göz ardı etmektedir.

Gerçek 1: İnsanların ezici çoğunluğunun Covid-19’dan ölme gibi önemli bir riski yoktur.

Stanford Üniversitesi’nin yakın zamanda yaptığı antikor araştırması, enfeksiyon kapılması durumunda ölüm oranının muhtemelen yüzde 0.1 ila 0.2 olduğunu, Dünya Sağlık Örgütü’nün salgının başlangıcında yaptığı ve izolasyon politikalarını motive eden tahminlerden 20-30 kat daha düşük oranda ve çok daha düşük bir risk olduğunu gösteriyor.

ABD ölümlerinin üçte birinden fazlasına sahip olan salgının merkez üssü konumundaki New York’ta, 18 ila 45 yaşları arasındaki insanlar için ölüm oranı yüzde 0.01 veya nüfusun 100.000’de 10’udur. Öte yandan, 75 yaş ve üstü insanların ölüm oranı 80 kat daha fazladır. 18 yaşın altındaki insanlar için ölüm oranı 100.000’de sıfırdır.

New York eyaletindeki tüm ölümcül vakaların üçte ikisi 70 yaşın üstündeydi; yüzde 95’ten fazlası 50 yaşın üzerindeydi; ve ölümcül vakaların yaklaşık yüzde 90’ında altta yatan bir hastalık vardı. Detaylı incelemesi yapılan 6.570 Covid-19 ölümünün 6.520 veya yüzde 99.2’sinde altta yatan bir hastalık vardı. Zaten altta yatan kronik bir durumunuz yoksa, yaşınıza bakılmaksızın ölme şansınız azdır. Gençlerin ve normal sağlıklı çocukların Covid-19’dan kaynaklanan ciddi bir hastalık riski neredeyse yoktur.

Gerçek 2: Yaşlı ve risk altındaki insanları korumak, hastanelerin aşırı kalabalıklaşmasını ortadan kaldırır.

Covid-19 yuvası New York’tan bugüne kadar 34.600’den fazla hastaneye yatış ile hastane kullanımı hakkında bilgi edinebiliriz. 18 yaşın altındaki kişiler için, virüsten hastaneye yatış yüzde 0.01 veya 100.000 kişide 11’dir; 18 ila 44 yaşları arasında hastaneye yatış yüzde 0,1’dir. 65-74 yaş arası insanlar için bile sadece yüzde 1,7’si hastaneye kaldırıldı. Hastaneye yatırılacak kadar ağır semptomları olan 4.103 doğrulanmış covıd-19 hastası için NYU Tıp Merkezi’nden Dr. Leora Horwitz, “yaşın hastaneye yatış için en güçlü risk faktörü olduğunu” söylüyor. İlk Dünya Sağlık Örgütü raporları bile tüm vakaların yüzde 80’inin hafif olduğunu ve daha yakın tarihli çalışmalar ise çok daha yaygın bir enfeksiyon oranı ve daha düşük ciddi hastalık oranı gösteriyor. Test sonucu pozitif çıkan insanların yarısında hiçbir belirti görülmez. Genç, sağlıklı insanların büyük çoğunluğu bu enfeksiyona yakalansalar bile önemli tıbbi bakıma ihtiyaç duymazlar.

Gerçek 3: Hayati önemdeki sürü bağışıklığı, problemi daha da uzatan izolasyon politikaları ile engellenmektedir.

Onlarca yıllık tıp bilimi araştırmalarından, enfeksiyonun kendisinin bir bağışıklık tepkisi-antikorlar- oluşturmasına izin verdiğini biliyoruz, böylece enfeksiyon toplumun her yerinde “sürü bağışıklığı” ile kontrol altında tutulabiliyor. Gerçekten de, diğer viral hastalıklarda yaygın bağışıklamanın ana amacı budur – toplumsal bağışıklığa yardımcı olmak. Bu virüste, enfekte olan insanların büyük çoğunluğu için tıbbi bakımın bile gerekli olmadığını biliyoruz. O kadar yumuşaktır ki, enfekte olmuş insanların yarısı asemptomatiktir (herhangi bir belirti göstermez), Diamond Princess ve daha sonra İzlanda ve İtalya’da olduğu gibi. Bu yanlış kitle izolasyonu gerektiren bir sorun olarak tasvir edilmiştir. Aslında, ciddi hastalığı olmayan enfekte insanlar, sürü bağışıklığını sağlamak için hemen kullanılabilir araçlardır. Virüsü, daha sonra antikor üreten düşük riskli gruptaki insanlara ileterek, en savunmasız insanlara giden yol ağını engeller ve sonuçta tehdidi sona erdirir. Tüm nüfusu karantina altına almak, sürü bağışıklığının gelişmesini engelleyecektir.

Gerçek 4: İnsanlar ölüyor çünkü varsayımsal öngörüler nedeniyle diğer hastaların tedavisi yapılmıyor.

“Potansiyel” covid-19 hastalarına odaklanıldığından ve hastalığı yaymalarından çekinildiğinden milyonlarca Amerikalı için kritik sağlık hizmetleri göz ardı ediliyor. Çoğu eyalet ve birçok hastane “önemsiz” prosedürleri ve ameliyatları aniden durdurdu. bu, kanser taraması, tümör biyopsileri ve potansiyel olarak ölümcül beyin anevrizmaları gibi hayatı tehdit eden hastalıkların teşhisini engelledi. En ciddi hastalıklar için acil bakım da dahil olmak üzere tedaviler de kaçınıldı. Kanser hastalarında kemoterapi ertelendi. Beyin cerrahisi vakalarının yaklaşık yüzde 80’i atlandı. akut inme ve kalp krizi hastaları, tedavi şanslarını kaçırarak bazıları ölümle ve birçoğu kalıcı sakatlıkla karşılaştı.

Gerçek 5: Alınacak önlemlerle korunabilecek, açıkça tanımlanmış bir risk grubuna sahibiz.

Dünyanın dört bir yanındaki ezici kanıtlar, açıkça tanımlanmış bir grubun -yaşlılar ve altta yatan hastalığı olanlar- hastaneye yatmayı gerektiren ve covid-19’dan ölme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bunu bilerek, onlarla etkileşimde bulunanları sıkı bir şekilde izlemek de dahil olmak üzere, izolasyon politikasını bu gruba hedeflemek mantıklı ve ulaşılabilir bir hedeftir. Huzurevi sakinleri, en yüksek risk, zaten çok kısıtlı girişi olan sınırlı yerlerde yaşadıkları göz önüne alındığında, enfekte insanlardan sistematik olarak korunmanın en basit yolu olmalıdır.

Temel biyolojiye ve halihazırda eldeki kanıtlara dayanan uygun politika, ilk başta özetlenenler gibi daha odaklanmış bir strateji oluşturmaktır: bilinen savunmasız olanları sıkı bir şekilde koruyun, hafif hastaları izole edin ve çoğu işyerini ve küçük işletmeleri ihtiyatlı bir şekilde açın. Bu, temel sosyalleşmenin, ciddi hastalık riski asgari düzeyde olanlar arasında bağışıklık üretmesine izin verirken, hayat kurtarırken, hastanelerin aşırı kalabalıklaşmasını önler ve sürekli izolasyonun muazzam zararlarını sınırlar. Varsayımsal modelleri ikiye katlarken ampirik kanıtları gerektiğinden az vurgulamayı bırakalım. gerçekler önemlidir.

Kaynak

Facebook Yorumları