5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Vermont, BlockFi’nin Bitcoin Tasarruf Hesaplarına Karşı Dava Açan Dördüncü Eyalet Oldu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Vermont, BlockFi’nin faiz hesabına karşı soruşturma başlatan dördüncü eyalet oldu. Öncesinde de New Jersey, Alabama ve Teksas eyaletleri şirkete karşı harekete geçmişti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Vermont, BlockFi’nin yüksek getirili faiz hesabıyla ilgili düzenleyici endişelerini açıkça dile getiren dördüncü ABD eyaleti oldu.
  • Eyalet düzenleyicileri, BlockFi’nin faiz hesabının kayıt dışı bir menkul kıymet olduğunu savunuyor.
  • Şirket ise bu iddiaları reddediyor.

Vermont, kripto kredi şirketi BlockFi’nin kayıt dışı menkul kıymetler sunduğu için yüksek faizli tasarruf hesaplarına karşı soruşturma başlatan dördüncü ABD eyaleti oldu.

Binance indirim kodu

BlockFi Faiz Hesaplarının “Menkul Kıymet” Olduğu İddia Ediliyor

Geçen hafta da New Jersey, Teksas ve Alabama’daki düzenleyiciler, BlockFi ve iki yan kuruluşu olan BlockFi Lending ve BlockFi Trading hakkında soruşturma başlatmıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Düzenleyiciler, BlockFi’nin kripto para yatıran müşteriler için yüksek getiri sunan faiz hesaplarının “kayıtlı olmayan menkul kıymetler” olduğunu iddia ediyor.

Menkul kıymetler birer yatırım sözleşmesidir. Bunların ABD’deki satışları, ülkenin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na tabiidir ve bu kuruma kayıtlı olmalıdır.

BlockFi şirketi ise bu hesapların menkul kıymet arzı oluşturduğunu reddediyor. 23 Temmuz’daki bir tweet’te şirket, konu ile ilgili düzenleyiciler ile masada görüşme halinde olduğunu belirtti.

Şirket yaptığı açıklamada, “BlockFi, dünyanın her yerindeki mevcut tüm müşterileri için tamamen çalışır durumda ve müşteriler BlockFi üzerindeki tüm ürünlere, hizmetlere ve varlıklara erişmeye devam edecek.” dedi.

BlockFi İçin Sıkıntılı Geçen Bir Hafta

Her şey Pazartesi günü New Jersey Başsavcısı’nın BlockFi’ye eyalette yeni müşteri kabul etmeyi bırakmasını emrettiği zaman başladı. Emir, BlockFi’nin eyaletteki mevcut müşterilere hizmet vermesini ise engellemedi.

Çarşamba günü ise Alabama düzenleyicileri, BlockFi’nin “menkul kıymetler” konusunda kendisini savunmasını talep etti. Şirketin, savunmasını oluşturmak için 25 günü var.

İlgili Haber:  Donald Trump’ın Vergi Borcu Tartışmaları Yatırımcıları Kaygılandırıyor

Perşembe günü, Teksas Eyaleti Menkul Kıymetler Kurulu (TSSB), şirkete 13 Ekim’deki duruşmanın ardından yürürlüğe girebilecek bir hizmet durdurma emri verdi.

TSSB bildirisine göre BlockFi’nin yönetimi altında 15 milyar Dolarlık varlık bulunuyor. Bu varlıkların 691 milyon Dolarının ise Teksaslı yatırımcılardan geldiği tahmin ediliyor.

BlockFi, müşterilerin varlıklarını 2021’in ilk çeyreği itibariyle Gemini, BitGo ve Coinbase gibi üçüncü taraf saklama şirketlerinin kasalarında sakladığını ifade etti. Öte yandan şirket, operasyonel veya teknik sorunlar nedeniyle kripto paralarını kaybetmesi halinde müşterilerine “hiçbir şey borçlu olmayacağını” belirtti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar