1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Vietnam Merkez Bankası, Kripto Para Kullanımı ile İlgili Pilot Uygulama Başlatıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Vietnam Başbakanı Phạm Minh Chính, ülkenin merkez bankasından kripto para kullanımı ile ilgili bir pilot uygulama talebinde bulundu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Vietnam Başbakanı, ülkenin merkez bankasından bir kripto para pilot uygulaması başlatmasını talep etti.
  • Vietnam Merkez Bankası, daha öncesinde, kredi kurumlarından kripto parayı ödeme biçimi olarak kullanmamalarını istemişti.

Vietnam News’e göre Vietnam Devlet Bankası, 2021 ve 2023 arasında kripto para kullanımı ile ilgili bir pilot uygulama gerçekleştirecek.

Binance indirim kodu

Pilot uygulama, Vietnam Başbakanı Phạm Minh Chính’in daha dijital bir hükümete evrilmeye yönelik çabasının bir parçası olarak görülüyor. Başbakan, kripto para ve blockchain teknolojisinin yanı sıra yapay zeka (AI), büyük veri, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik ile ilgili de pilot uygulamalar gerçekleştirmek istiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Vietnam’ın Kripto Testi

Pilot çalışmanın, hükümetin kripto para endüstrisini daha iyi kavramasına yardımcı olmak için tasarlandığı bildiriliyor.

Bu çalışma, ayrıca, Vietnam’ın dünya sahnesinde rekabetçi kalma arzusuna da kısmen yardımcı olacak. Ho Chi Minh şehrindeki Ekonomi Üniversitesi finans fakültesi başkan yardımcısı Le Dat Chi’ye göre, dünyadaki merkez bankalarının çoğu ya zaten dijital para birimi planlarını denemeye başlıyor ya da kendi pilot uygulamaları için planlar geliştirmeye devam ediyor.

Vietnam’da Kripto Paranın Kaderi Değişiyor

Pilot uygulama, Vietnam kripto para endüstrisinin gelirlerinde bir yükseliş yaşanmasına yardımcı olabilir.

Tarihsel olarak kripto paralar, Vietnam’da pek hoş karşılanmadı. Merkez bankası daha önce kredi kurumlarından kripto parayı bir ödeme biçimi olarak kullanmamalarını talep etti. Ülkenin merkez bankası, ayrıca, herhangi bir kripto ticaret platformunun ülkede faaliyet göstermesi için de henüz bir lisans vermedi.

Ülkenin menkul kıymetler düzenleyicisi olan Devlet Menkul Kıymetler Komisyonu (SSC), 2018’de kripto endüstrisinin kara para aklama risklerini de beraberinde getirdiğini açıkladı ve kullanıcıları uyardı.

İlgili Haber:  Suç Örgütleri ve Mafya Gruplarında Kripto Para Kullanımı Ne Düzeyde?

Ancak şimdilerde başbakanın pilot uygulama talebiyle birlikte Vietnam’ın kripto para endüstrisine dair duyarlılığında değişim yaşanıyor gibi görünüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar