1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Virüs Korkuları Yerini Kurtuluş Umutlarına Bırakırken Hisse Senetleri Batıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

STOXX 600 endeksi ile ölçülen Avrupa hisse senetleri, Fransız perakendeci Carrefour ile Alimentation Couche-Tard arasındaki başarısız birleşme görüşmelerinin ardından %0.3 daha zayıf bir başlangıç yaptı.

Binance indirim kodu

Almanya’nın DAX endeksi %0.2, Fransa’nın CAC 40 endeksi %0.3 ve İtalya’nın FTSE MIB endeksi %0.3 düşerken İngiltere’nin FTSE 100 endeksinde de %0.1’lik düşüş görüldü.

Binance indirim kodu

Asya’da ise Çin Blue Chips, ekonominin dördüncü çeyrekte %6.5 büyüdüğü bildirildikten sonra %0.8 değer kazandı ve tahminlerin en üstünde %6.1’e ulaştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Aralık ayı boyunca sanayi üretimi de tahminleri aştı ancak perakende satışlar hedefi kaçırdı

SEB sabit gelir ve döviz stratejisti Lauri Hallika, iç talepteki toparlanmanın hâlâ sağlam bir desteğinin bulunmadığına dikkat çekerek düzensiz virüs salgınlarının, yakın vadede aşağı yönlü riskleri yoğunlaştırdığını söyledi.

Hallika, son bölgesel karantinaların ve toplu testlerin etkisinin muhtemelen sınırlı ve kısa ömürlü olacağını da sözlerine ekledi.

Çin’deki toparlanma, koronavirüsün yayılmasının tüketici harcamalarını vurduğu Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ile belirgin bir tezat oluşturdu ve cuma günü bildirilen iç karartıcı ABD perakende satışlarının altı çizildi.

Geçen haftaki zayıf ABD tüketici harcama verileri, hazine tahvillerinin yakın zamandaki keskin kayıplarının bir kısmını ortadan kaldırmasına yardımcı oldu ve 10 yıllık getiri, geçen haftanın %1.187’lik zirvesinde %1.087’de işlem görüyordu.

Bu daha ayık ruh hali, güvenli liman olarak kabul edilen ABD dolarını yükseltti ve düşüş piyasasının çok kısa sürmesini sağladı. Spekülatörler, net açık pozisyonlarını 12 Ocak’ta sona eren haftada Mayıs 2011’den bu yana en büyüğüne yükseltmeyi başardı.

Ayrıca, Cumhuriyetçi muhalefet göz önüne alındığında ABD Başkanı seçilen Joe Biden’in teşvik paketinin ne kadarının Kongre’den geçeceği ve çarşamba günkü göreve başlama töreninde daha fazla şiddet riski olacağı konusunda şüpheler baş göstermeye başladı.

Asya pazarlarının diğer yerlerinde Japon Nikkei %0.8 düştü ve 30 yılın en yüksek seviyesinden uzaklaştı.

49 ülkede hisse senetlerini izleyen MSCI’nin Tüm Ülkeler Dünyası Endeksi, sadece geçen hafta rekor seviyelere ulaştıktan sonra ikinci bir seans için %0.1 düştü.

İlgili Haber:  Bitcoin Piyasa Değeri 300 Milyar Doları Geçti

S&P 500 için E-Mini vadeli işlemleri %0.2’lik düşüş yaşadı.

Bütün bunlar bir balondan mı ibaret?

Yatırımcılar, piyasaların bir balonun içinde olup olmadığı sorusunu tartışmaya başladı.

UBS Global Wealth Management’ın baş yatırım sorumlusu Mark Haefele, geçen hafta müşterilerine gönderdiği aylık bir mektupta bir balonun tüm ön koşullarının yerine getirildiğini söyledi.

Haefele, finansman maliyetlerinin rekor düşük seviyelerde olduğunu, yeni katılımcıların piyasalara çekildiğini ve geleneksel varlıklardan elde edilen yüksek birikmiş tasarruflar ile olası düşük getiri kombinasyonunun, spekülatif faaliyette bulunmanın hem araçlarını hem de arzusunu yarattığını ifade etti.

Önümüzdeki aylarda, yatırımcıların “para politikasının tersine dönme risklerine, artan öz sermaye değerlemelerine ve salgın sonrası toparlanma oranına” özel dikkat göstermeleri gerekeceğini açıklayan yatırımcı, spekülasyon cepleri görse de daha geniş hisse senedi piyasasının bir balon içinde olmadığını söyledi.

Bitcoin %1.2 oranında işlem gördü ve 36.236 dolara geri döndü

Dolar endeksi, 21 Aralık’tan bu yana en güçlü seviye olan 90.908’e yükseldi ve 89.206’daki 2 yıllık en düşük seviyesinden uzaklaştı.

Euro, ocak zirvesi 1.2349 dolardan 1.2065 dolara geriledi. Dolar ise 103.78’de indi ve son zamanların en düşük seviyesi olan 102.57’de sabit kaldı.

Biden’ın Keystone XL petrol boru hattı iznini iptal etmeyi planladığını bildirmesinin ardından Kanada doları dolar başına 1.2792 dolara geriledi. Biden’ın Hazine Bakanı Janet Yellen’in salı günü Capital Hill’de ifade verirken zayıf bir dolar arayışını dışlaması beklendiği kaydedildi.

Altın fiyatları ocak ayının en yüksek seviyesi olan 1.959 dolara göre %0.4’lük bir artışla 1.833 dolara yükseldi.

Petrol fiyatları, küresel olarak giderek artan sıkı karantinaların yayılmasının talebe zarar vereceği endişeleri üzerine kâr elde etmeye başladı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, varil başına 54.58 dolardan %0.6 düşerken ABD ham petrolü %0.4 gerileyerek 52.15 dolara indi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar