Visa CEO’su Kripto Para Dünyası İçin Umutlu

Son güncelleme: 2 ay önce

Visa CEO’su, gelecekte Visa ağında daha fazla dijital para biriminin çalışacağı konusunda iyimser görünüyor.

Haberin Özeti

  • Visa CEO’su Alfred Kelly, kripto para birimlerinde büyük potansiyel gördüğünü söyledi.
  • Bir bankaya kaydı bulunmayan insan sayısının yüksek olduğu ülkelerde dijital varlıkların çok daha faydalı olacağı düşünülüyor.
  • Ancak, Visa’nın yeni ortaya çıkan teknolojiyi tam olarak benimsemesi birkaç yıl alabilir.

Ödeme devi Visa’nın CEO’su Alfred Kelly, önümüzdeki yıllarda dijital para birimlerinde büyük bir potansiyel gördüğünü ve özellikle önemli sayıda bankasız insanın bulunduğu gelişmekte olan pazarlarda bu potansiyelin çok daha yüksek olduğunu belirtti.

Visa’nın Kripto Para Birimlerini Tam Olarak Benimsemesi Birkaç Yıl Sürebilir

Kelly, “Kripto, dünyadaki ödemelerin gelişmekte olan bir parçası. Nihayetinde, Visa ağında dijital para birimlerinin daha düzenli bir şekilde çalıştığını görebiliriz; ancak bu birkaç yıl alabilir.” dedi.

Visa, kısa süre önce, ABD’deki 11.000 finans kuruluşuna ve 2.700 fintech geliştiricisine veri alışverişinde yardımcı olan Plaid’i satın aldı.

Kelly, “Biz bir ağız ve giderek farklı ağların bir araya geldiği çok daha kapsamlı bir ağ olma yolunda ilerliyoruz.” dedi. Kelly, ayrıca, “Plaid, en basit düzeyinde, bilgiyi taşıdığımız ve üzerinde birden fazla ağa sahip olma arzusu duyduğumuz bir başka ağdır.” diye ekledi.

Visa CEO’su, kripto para biriminin en büyük avantajlarından birinin, geleneksel hesaplara erişimi olmayan dünya çapındaki 1.7 milyar bankasız insana ulaşma becerisi olduğunu vurguladı.

Dünya Üzerinde 1.7 Milyar Bankasız İnsan Var

Kelly, “Dünya üzerinde 1.7 milyar bankasız insan var, hangi ülkede yaşıyorlarsa yaşasınlar. Biz Visa olarak kesinlikle her araca açığız. Bu, paranın dünya çapında dolaşımını kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu değişime katkı sunmak istiyoruz.” diye belirtti.

  Büyük Bir Fransız Bankası, Dijital Para Geliştirmek İçin ConsenSys ile Çalışıyor

Aynı zamanda Visa, kendi merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) çıkardıkları takdirde merkez bankalarıyla da işbirliği yapmayı planlıyor. Kelly, bu projelerin çoğunun henüz geliştirme sürecinde olduğunu ancak şirketin bu çabalarının gelecekte meyvelerini vereceğini aktardı.

Visa CEO’su, “Gelecek için dijital para birimleri geliştirirken, dünya çapındaki merkez bankalarıyla çalışmaya da devam ediyoruz.” diyerek açıklamasını tamamladı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın