9 Ağustos 2022, Salı
25.6 C
İstanbul

Visa, Dijital Para ile Ödemelerin Çevrimdışı Olarak Yapılabileceğini Belirten Bir Rapor Yayınladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ödeme devi, merkez bankası dijital para birimlerinin faydalarını anlatan ve çevrimdışı olarak nasıl kullanılabileceklerine ilişkin bir makale yayınladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları kendi para birimlerinin dijital versiyonlarını araştırıyorlar. Bunlara, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) deniyor.
  • Visa, bu tür para birimlerinin çevrimdışı işlem yapmak için nasıl kullanılabileceğini açıklayan bir araştırma raporu yayınladı.
  • Dünyadaki çoğu ülke hala araştırma aşamasında.

Visa, yeni yayınlanan bir araştırma makalesinde, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) için çevrimdışı bir ödeme sistemi önerdi.

Binance indirim kodu

CBDC, İnternet Olmadan da Kullanılmalı

Ödeme devinin “İki Aşamalı Bir Hiyerarşik Altyapıya Doğru: Merkez Bankası Dijital Para Birimleri için Çevrimdışı Ödeme Sistemi” başlıklı makalesi, CBDC’lerin faydalarını kabul ediyor; ancak kullanılabilir olduklarında, bunun internet olmadan da yapılabilmesi gerektiğini söylüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

CBDC’ler, bir blockchainde çalışabilen, dağıtılmış muhasebe teknolojisini kullanmak zorunda olmayan itibari para birimlerinin dijitalleştirilmiş biçimleridir. Bitcoin ve Litecoin gibi kripto paraların aksine, bir CBDC muhtemelen tek bir varlık (İngiltere Bankası gibi) tarafından kontrol edilecektir.

Pek Çok Ülke Henüz Sürecin Başında

Ödemelerin çevrimdışı yapılabilmesi için Visa, işlem mesajlarının internete bağlanmaya gerek kalmadan imzalanmasını ve bunun da “açık kaynak teknolojisi ve açık anahtar altyapısı” kullanacak bir sistemle sağlanmasını önerdi. Teklif, gelecekte geliştirilebilecek bir protokolün ana hatlarını çiziyor; ancak böyle bir fikir için henüz herhangi bir kod yazılmadı.

Makalede, “Alıcılar, çevrimdışı ödeme sisteminden para çekmek için bu işlemlerin garantili olarak ödenmesini sağlayan yetkili bir cüzdan sağlayıcısına imzalı, çevrimdışı ödeme mesajları gönderebilirler.” ifadesi yer alıyor.

Visa’ya göre, merkez bankalarının dijital para birimlerini keşfetmelerinin ana nedenlerinden biri, bankasız bireyleri, “erişilebilir Fintech’ler ve diğer finansal ürünlerden oluşan canlı bir ekosisteme” dahil etme amacı.

İlgili Haber:  Wrapped Bitcoin, Uniswap'ta 143 Milyon Dolarlık Rekor İşlem Hacmine Ulaştı

Visa tarafından yapılan araştırmaya rağmen unutulmaması gerekir bu, gerçekten bir araştırma. Böyle bir teknolojiyle ilgilenen çoğu ülke, CBDC geliştirme sürecinin henüz çok başlarında yer alıyor.

Yine de bazı ülkeler biraz ilerlemiş gibi görünebilir. Bahamalar, Ekim ayında kendi dijital para biriminin ilk aşamasını başlattı ve Çin vatandaşları da kendi dijital Yuan denemelerine katıldı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar