Visa Ethereum Ağı Üzerinde USDC ile Transfer İşlemlerini Başlatıyor

Visa ethereum blockchain’indeki stablecoin’ler ile pilot bir uygulama yapmaya hazırlanıyor.

Kredi kartı sağlayıcısı Visa bugün yaptığı açıklamaya göre ABD dolarına 1:1 oranında eşitlenmiş olan Us Dollar Coin (USDC) ile ilk ödeme işlemini gerçekleştirecek. Ödeme işlemi, Visa’nın küresel kripto cüzdan ortağı Crypto.com ile Ethereum blockchain’i üzerinden olacak. Bu da Crypto.com’un Visa kart programı ile USDC ile ilgili yaptığı anlaşmalardaki yükümlülüklerin bir kısmının yerine getirilme sürecinin başlangıcını gösteriyor. Arkaplanda ise, federal olarak kaydı yaptırılan ilk dijital varlık bankası olan ve ayın zamanda Visa’nın da dijital para birimleri konusunda ortağı Anchorage var. Anchorage transfer işleminde banka görevi görecek ve Crypto.com’un gönderdiği fonlar Visa’nın bu bankadaki Ethereum adresinde saklanacak.

Visa 35 Şirket ile Daha İşbirliği Yapıyor

Şu anda bulunan ödeme yöntemlerinde ise Visa iş ortaklarına ödemelerin itibari para birimlerinde yapılmasını şart koşuyordu. Bu da bu ortakların ellerindeki kripto paraların önce itibari para birimlerine çevrilmesine ve bu çevrilme işlemi sırasında da ekstra bir maliyet ödenmesine neden oluyordu. Bu güncelleme ile Visa’nın iş ortakları Visa’ya ödemesi gereken ücretleri direkt olarak USDC ile yapabilecek. Dünyanın en büyük kredi kartı şirketlerinden Visa şu anda ayrıca şu Coinbase, Crypto.com, BlockFi ve Bitpanda gibi 35 dijital para birimi platformuyla iş birliği yapıyor ve bu platformların kullanıcı sayısı 50 milyon aktif kişinin üzerinde bulunuyor.

Visa’da kripto ile ilgili konulardan sorumlu Cuy Sheffield açıklamalarında şöyle dedi: “Birçok kripto para ortağımızın USDC kullandığını ve bu para birimi üzerine bir altyapı inşa ettiklerini öğrendik. Bazıları çalışanlarına ve satıcılara bu stablecoin ile ödeme yapıyormuş. Bu yüzden bunun tam da bize göre bir iş olduğunu düşündük.”

  Kanada Bankası, CBDC'leri Riskli Buluyor

Visa CBDC’ler ile İlgili Çalışmalara da Katılmak İstiyor

Gerçekleştirilecek pilot uygulama aslında Visa için başka bir nedenden dolayı da önemli. Şirket yakın zamanda merkez bankalarının çıkarabileceği Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) çalışmalarına da katılmak için fırsat kolluyor. USDC gibi stablecoin’ler merkez bankaları tarafından basılan para birimleriyle desteklense de CBDC’ler direkt olarak merkez bankaları tarafından basılacak ve kontrol edilecek. Aslında itibari paraların dijital bir versiyonları olacaklar. Uluslararası Ödemeler Bankası’nın raporuna göre merkez bankalarının %80’i bu tür bir CBDC ile ilgili çalışmaları hali hazırda gerçekleştirmekteler. Visa ayrıca CBDC’lerin offline kullanımına dair bir teknik rapor da yayınladı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın