Visa ile MasterCard Arasındaki Fark

Son güncelleme: 5 ay önce

MasterCard ve Visa kredi kartı üretmez
Öncelikle MasterCard ve Visa’nın kredi kartı üreten firmalar olmadığını bilmek lazım. Bu iki firma sadece sizin alışveriş yaparken bankanızla olan iletişiminizi ve alışverişinizi sağlamaktan para kazanır. Bankaların ödül programları veya faiz oranları onları hiç ilgilendirmez. Kısacası tek yaptıkları iş; alışveriş yaptığınız yerin ödeme terminali ile bankanız arasında iletişim kurup alışverişinizi gerçekleştirmektir. Günde milyonlarca mağaza, işyeri ve kurumda kredi kartıyla alışveriş gerçekleşmektedir ve bankalar Visa ve MasterCard gibi üçüncü bir firmayı kullanarak bu alışverişleri gerçekleştirmeyi tercih eder. Yani Visa ve MasterCard aslında sadece bir ödeme şeklidir. Peki nasıl para kazanırlar? Kendilerini kullanıp üzerinden para transferi yapan firmalardan komisyon alırlar.

 

MasterCard ve Visa bu pazarın en büyüklerinden şüphesiz ve hatta pek çok insan bu iki firmayı aynı zanneder. Halbuki ikisi birbirinden farklıdır. Fakat aralarındaki fark çok da büyük değildir.

Kullanım
Visa 200 ülkede 28 milyondan fazla mağazada, 2 milyon ATM’de kullanılmakta. MasterCard ise 30 milyondan fazla mağazada kullanılmakta. Bugün nereye gidersek gidelim çok büyük ihtimal ile bu her iki ödeme şeklini sunan bir mağaza bulmak mümkün.

Faydaları
Hem Visa hem MasterCard kullanıcılarına çeşitli faydalar sunar. Örneğin bir kartla araba kiralarken belki çok daha fazla taksit imkanı elde edebilirsiniz, başka bir kartla da farklı bir sektörde fayda elde edebilirsiniz. Bunlar değişkenlik gösterir. Örneğin bazen mağazalarda Visa karta 12 taksit, ya da MasterCard ile alışverişe 9 taksit gibi seçenekler önümüze çıkar.

Bunun dışında aslında çok fazla bir farkları yoktur. Küçük teknik detaylardan söz edecek olursak, örneğin visa kartların numarası 4 ile başlarken MasterCard’lar 5 ile başlar.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
  Bitcoin 25.000 Dolar Bariyerini Aşarak Visa'nın Piyasa Değerini Geçti

Bir Cevap Yazın