30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Visa, Kripto Ödemelerini Kolaylaştırmak İçin Bir Blockchain Projesi Başlattı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Küresel ödeme devi Visa’nın yeni blok zinciri birlikte çalışabilirlik projesi, kripto ödemelerini kolaylaştırmaya odaklanıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Küresel ödeme devi Visa, bir “blok zinciri birlikte çalışabilirlik projesi” başlattı.
  • Proje, birden fazla kripto parayı, stablecoinleri ve merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) birbirine bağlamayı amaçlıyor.

Küresel ödeme devi Visa, birden fazla kripto parayı, stablecoinleri ve merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) birbirine bağlayabilen bir “blok zinciri birlikte çalışabilirlik projesi” başlattı.

Binance indirim kodu

UPC Projesi Nedir?

Perşembe günü yapılan resmi duyuruya göre, Visa’nın araştırma ekibi, birden fazla blok zinciri ağını birbirine bağlayan ve farklı protokollerden ve cüzdanlardan kripto paraların transferini sağlayan blok zinciri birlikte çalışabilirlik projesi “Evrensel Ödeme Kanalı (UPC)” üzerinde çalışıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Visa ekibi konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Masadaki herkes farklı türde bir para kullanırken (bazıları İsveç eKrona’sı gibi CBDC kullanıyor ve diğerleri USDC gibi özel bir stablecoin’i tercih ediyor), tek bir çeki arkadaşlarınızla bölüştüğünüzü hayal edin. UPC projesi ile bu, çok uzak olmayan bir gelecekte gerçekleşecek.” ifadelerini kullandı.

Visa’nın araştırma ve ürün ekipleri tarafından geliştirilen UPC projesi, farklı blok zinciri ağları arasında özel ödeme kanalları oluşturmak, CBDC ağlarını ülkeler arasında birbirine bağlamak ve CBDC’leri özel stablecoin ağlarına bağlamak amacıyla geliştirildi.

UPC Çalışmaları, 2018 Yılından Bu Yana Devam Ediyor

Visa araştırma ekibi, 2018 yılında UPC konsepti üzerinde çalışmaya başlayarak, temeldeki blok zinciri mekanizmalarından bağımsız olarak çalışacak bir birlikte çalışabilirlik temeli geliştirdi.

Konu ile ilgili duyuruda, ayrıca, “Nihayetinde, UPC çözümü, bir blok zincirleri ağı olarak hizmet etmeyi amaçlıyor; ve Visa ağından gelip gelmediğine bakılmaksızın birden fazla para hareketi biçimine değer katmayı hedefliyor.” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Haber:  PayPal 200 Milyon Dolarlık Kripto Para Ticaret Hacmini Hedefliyor

Dünyanın en büyük ödeme şirketlerinden biri olan Visa, belirli kredi kartlarında USD Coin (USDC) stablecoin’ini desteklemek için blockchain firması Circle ile ortaklık kurarak 2020’de kripto endüstrisine yönelik büyük bir hamle yaptı. Şirket, o zamandan beri, özellikle stablecoin entegrasyonlarına odaklanarak, kripto ödemelerine duyduğu inancın altını çizmeye devam etti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar