Visa’nın Kripto Para ile Ödeme Alacağını Açıklamasından Sonra Bitcoin ve Ether Uçuşa Geçti

  • Bitcoin ve Ether, Pazartesi günü Visa’nın USDC ile işlem yapacağını açıklamasından sonra keskin bir yükseliş gösterdi.
  • OANDA’ya göre dünya kripto paraları hızla benimsemeye başladı ve sonraki aylarda Wall Street devlerinden bazılarının da aynı yolu takip etmesiyle Bitcoin’de 75.000 dolar seviyelerini görebiliriz.
  • Visa USD Coin işlemlerini gerçekleştireceği ortak olarak Anchorage’ı seçti.

Pazartesi günü Visa’nın artık platformunda USD Coin ile ödeme işlemlerinin gerçekleşebileceğini açıkladıktan sonra Bitcoin ve Ether uçuşa geçti.

Bitcoin fiyatları, Reuters’ın Visa’nın hamlesini açıklamasından sadece birkaç dakika sonra fırladı. Ether de bunu takiben yukarı doğru tırmanışa geçti.

Bitcoin yaklaşık %3.78 değer kazanıp 57.835 dolara yükseldi ve Ether ise %9.69 değer kazanarak 1.825 dolara çıktı.

Oanda’da piyasa analisti olarak çalışan Edward Moya olayları şöyle yorumladı: “Dünya kripto paraları benimsemeye son hız devam ediyor ve önümüzdeki birkaç ayda 75.000 dolar üzerini görmemiz için birkaç Wall Street devinin desteği yeterli olacaktır.

Visa genel müdür yardımcısı Jack Forestell açıklamasında kripto para tabanlı finans şirketlerinin kendi işlerinden anlayan ve dijital para birimleriyle ilgili incelikleri bilen ortakları tercih ettiğini söyledi.

Şirket dijital varlık bankası Anchorage ile ortaklık anlaşması imzaladı ve bu banka üzerinden ilk USD Coin transferini bu ay gerçekleştirecek. USD Coin değeri Amerikan dolarına sabitleniş bir stablecoin kripto parası olarak biliniyor.

Visa’nın bu hamlesi Tesla, Mastercard, Bank of New York Mellon ve diğer büyük kurumların geçtiğimiz aylarda kripto paraları benimsemelerinden sonra gerçekleşti.

Visa ayrıca kripto para sektöründen Coinbase, Crypto.com, BlockFi ve Bitpanda gibi 35 şirket ile daha işbirliği yapıyor.

Visa’nın bu adımlarının yakın zamanda merkez bankaların tarafından geliştirilecek olan merkez bankaları dijital para birimleri (CBDC) çalışmalarına katılmak için birer hazırlık mahiyetinde olduğu düşünülüyor. Merkez bankaları, kripto paraların yaygınlaşmasıyla kendi etki alanlarının sınırlanacağını düşündükleri için alarm durumuna geçtiler ve bir an evvel kendilerine ait dijital para birimlerini piyasaya sürmek istiyorlar. CBDC alanında liderliği ise Çin üstlendi. Ekim ayında kısıtlı bir şekilde dijital yuan denemelerine başlayan Çin’de bu pilot uygulamalar oldukça başarılı geçmişti. İlk CBDC’nin Çin tarafından piyasaya sürülmesine yüksek ihtimal veriliyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
  Bitcoin Fiyatı 50.000 Dolara Yaklaşırken Altcoinler Neden Düşüyor?

Bir Cevap Yazın