5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Vitalik Buterin: Ethereum 2.0 Düşünülenden Çok “Daha Zor” Olacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Vitalik Buterin, Ethereum uygulamalarının bazıları başarılıyken bir kısmının da başarısız
olabileceğini söylüyor. Ancak bunu projenin bir bütün olarak ilerleyişinin ayrılmaz bir parçası olarak kabul ediyor.

Binance indirim kodu

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum 2.0’ın teknik bir açıdan bakıldığında
uygulanabilirliğinin beklediğinden çok daha zor olduğunu kabul ettiğini söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Buterin 16 ağustosta katıldığı Peter McCormack’ın podcast’inde, görüşlerini Bitcoin (BTC)
maksimalisti Samson Mow ile yaptığı bir tartışma sırasında paylaştı.

Tartışma boyunca üçlü, Bitcoin ve Ethereum ağları arasındaki “açık savaşın” sebeplerini ve
Ethereum ağlarının verdiği birçok sözü yerine getirip getiremeyeceğini tartıştılar.

Kendi söylemiyle Bitcoin maksimalist pozisyonundan “çok da uzakta olmayan” McCormack,
Buterin’e şunu sordu: Ethereum’un başlangıçta öngördüğünüzden çok daha zorlu bir projeye ya da fikre dönüştüğünü ve potansiyel olarak yutamayacağınız bir lokmayı ağzınıza aldığınızı hiç hissettiğiniz oluyor mu ve artık geri dönüşün olmadığı bir noktaya geldiğinizi düşünüyor musunuz?

Buterin, “Ethereum 2.0’ın teknik açıdan uygulanmasının beklediğimizden çok daha zor olduğunu kesinlikle kabul ediyorum.” dedi ve devam etti: “Bunu imkansız kılan herhangi temel bir açık bulduğumuzu kesinlikle düşünmüyorum ve biteceğine inanıyorum. Bu sadece zamana bağlı ve son zamanlarda aslında oldukça hızlı gelişme kaydediyoruz.”

Projenin nasıl ilerleyeceğine dair beklentileri hakkında samimi bir şekilde konuşan Buterin,
Ethereum uygulamalarının bir kısmının başarılı olurken bazılarının da başarısız olabileceğinin olası olduğunu ekledi. Fakat projenin çeşitli kısımlarındaki bu iniş çıkışları birbirinden bağımsız olarak görüyor: “Ethereum bir alana girmeye çalışırsa ve o alana faydalı olmadığı ortaya çıkarsa, o zaman tamam, biliyorsunuz ki bu uygulamalar bir sonuca ulaşmayacak. Bu esnada diğer sektörler devam edecek” dedi.

Podcast’in başlarında Samson Mow, Ethereum destekçilerinin anlatılarını projenin hedefleri
doğrultusunda şekillendirmelerini eleştirdi. “Değişmek ve gelişmekte sorun yok, ancak bunun deneysel olduğunu anlatan uygun bir açıklama olmalı.” diyerek tartışmasını sürdürdü.

İlgili Haber:  Gronk Super Bowl NFT'leri Açık Artırmada 1.6 Milyon Dolara Satıldı

Mow açıklamasına şöyle devam etti: “Ethereum kullanıcıları Ethereum’un şu an bir çeşit para olduğunu ve artık Bitcoin ile rekabet ettiğini söylüyor. Ben bile Ethereum’un ne olduğundan, ne yaptığından veya neyle rekabet ettiğinden emin değilim. Bu bir dünya bilgisayarı mı yoksa para mı?”

Buna yanıt olarak Buterin, Ethereum’un paraya indirgenebilir olduğu görüşüne şiddetle karşı çıktı ve finansal olmayan uygulamaların, başından beri projenin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi: “Ether paradır meselesini kesinlikle ben başlatmadım, Ethereum vakfı da başlatmadı. Bu gerçekten de dışarıdan gelmiş olan bir şey.”

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar