Ethereum‘un kurucu ortağı Vitalik Buterin, şu anki haliyle Ethereum’un birçok uygulama türü için “neredeyse kullanılamaz” durumda olduğunu söylüyor. Üstelik, ileride temel ölçeklenebilirlik elde edilene kadar ağın mevcut durumu bu şekilde kalabilir. Şimdilik, katman 2 protokollerine geçiş tek çözüm olarak görülüyor.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, bugün Ethereum’un birçok uygulama türü için “neredeyse kullanılamaz” olduğunu yazdı. Üstelik Ethereum 2.0’ın yol haritasına bakılırsa, bu durum uzun yıllar boyunca geçerli olabilir.

Bugün erken saatlerde Buterin: “L1 birçok uygulama sınıfı için neredeyse kullanılamaz halde, kısa ve orta vadede ölçeklenebilirliğe ulaşmamızı sağlayacak tek yol L2 (Katman-2) protokolleri” dedi. L1; Ethereum blockchain olan birinci katmanı yani temel protokolü ifade etmekte kullanılan bir kısaltma. L2 veya bir başka ifadeyle ikinci katman, Ethereum’un üzerine inşa edilmiş herhangi bir protokolü ifade eder. Buterin’in dikkat çekmek istediği nokta, Ethereum blockchain’inin şu anda üretilmekte olan bilgi miktarını ve işlem sayısını tutmayı başarmasının zor olmasıdır.

Üstelik bu alan eksikliği her geçen gün iyice belirginleşiyor. Ethereum ağında bir işlem yapmak için ve merkezi olmayan uygulamalarını (dapps) çalıştırmak için gereken gas fiyatları, son zamanlarda fahiş miktarlara ulaştı. Buterin, geçen hafta dağıtık platform Augur’da yaptığı bir tahminin işlem ücretlerinin 17.76 dolara mal olduğunu belirterek, gas ücretlerindeki fiyat artışına değindi.

Blockchain’in akıllı teknolojiyi kullanarak, daha fazla işlemi işlemesine yardımcı olacak bir ölçeklenebilirlik sürümü olan Ethereum 2.0 büyük bir iyileştirme olacak olsa da, gerçek ölçeklendirme iyileştirmeleri birkaç yıl boyunca tam olarak hazır olmayacaktır.

Buterin, “eth2 yol haritası ölçeklenebilirlik sunuyor ve eth2’nin ilk aşamaları hızla yaklaşıyor. Ancak uygulamalar için temel katman ölçeklenebilirliği, eth2’nin son aşaması olarak gelecek, bu da uzun yıllar alacaktır” dedi.

  Ethereum 2.0 Piyasaya Sunuluyor

Bu nedenle, Buterin, ikinci katmanın zamanının geldiğini savundu. Buterin, Katman-2 protokollerine daha fazla ağırlık vermeyi, işlemleri zincirin dışına taşıyarak, boş alan açmayı tavsiye etti.

Katman 2 çözümleri şu anda tek çözüm yolu olabilir. Ancak bu geçiş bile oldukça zor olacak ve uzun zaman alacak görünüyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın