9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

Vitalik Buterin: “Ethereum Bitcoin’i Geride Bırakabilir!”

Önemli Gelişmeler

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, uzun bir süredir kripto para topluluğu dostu olarak tanınıyor ve ünlü isim, katıldığı son podcast’inde yalnızca kendi kurduğu kripto para ağından da bahsetmedi. Buterin, Bitcoin’e ve iki Blockchain’in topluluklarına dair görüşlerini paylaştı. Buterin ayrıca Ethereum fiyatının yakında yükselip yükselmeyeceğine de cevap verdi.

blank

Buterin, Ethereum Fiyatı ile Bitcoin Arasındaki Büyük Farka Değindi

Buterin, yaptığı açıklamasında, kripto para sektöründeki lider ağların destekçilerinin mentalitesinin değişmemesi durumunda kripto para dünyasının kültürel bir tuzağa girme ihtimali hakkında endişeli olduğunu söyledi.

blank

Buterin, kripto para destekçilerinin dünyadaki diğer tüm sorunları göz ardı ederek yalnızca kripto para odaklı bir yaklaşım içine girmeleri konusunda endişeli olduğunu belirtti. Ethereum için ise ünlü geliştirici, ağın zenginlere hizmet eden bir varlık haline gelmesinden korktuğunu söyledi. Buterin, bu korkusunun ağ üzerindeki yüksek ücretlerden kaynaklandığını ifade etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Buterin ayrıca gelecekte Ethereum’un Bitcoin’i geride bırakma ihtimalini de değerlendirdi. ETH’nin Bitcoin’in toplam piyasa değerini geçmesi hakkında Buterin şunları söyledi: “Bence ETH ve Bitcoin arasındaki en büyük fark, Bitcoin’in ekosisteminin değerinin, BTC’nin para birimi olmasından kaynaklı olmasıdır, bununla birlikte Ethereum’da ise ETH para biriminin değeri, Ethereum ekosisteminin değerinden gelir.”

Haziran ayında ağ üzerinde hayata geçen Londra hard fork’u ile birlikte ağ üzerindeki yüksek ücret sorunu da ödeme sisteminin geliştirilmesi ile birlikte çözülmeye başlandı. Buterin bu konuyla ilgili şunları söyledi: “Özellikle EIP-1559 güncellemesinden sonra ücretlerin yakılmaya başlanmasıyla ekonomik anlamda daha direkt bir şekilde bunu hissetmeye başladık.”

Bu  yazının yazıldığı anlarda ETH’nin işlem hacmi ve işlem ücreti, BTC’ninkini halihazırda %40 geride bırakmışa benziyor. ETH fiyatı 3.643 dolardan işlem görüyor.

İlgili Haber:  Pokémon'u Unutun: Ethereum Tabanlı DeFi Ticaret Kartları Rekor Düzeyde Satılıyor

Buterin son olarak kripto para topluluğunu ele geçiren NFT çılgınlığına ve bu yeni teknolojinin ETH ağına yeni isimler katmasına da değindi: “Bence kültürel bir perspektiften baktığınızda NFT’ler ilginç görünüyor çünkü NFT’ler ile birlikte, DeFi ve normal kripto paralar ile ilgilenen insanlara göre tamamen farklı bir kafa yapısına sahip insanlar ETH ağına gelmeye başladı.”

Tokenize edilmiş sanat eserleri, müzik ve oyunlar gibi parçalardan oluşan NFT’lerin büyük bir kısmı ETH Blockchain’i üzerinde bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend