12 Ağustos 2022, Cuma
24.7 C
İstanbul

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin, Kripto Piyasasındaki Düşüşün Faydalı Olacağına İnanıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Vitalik Buterin, kripto piyasasının, uzun süreli fiyat depresyonu döneminden fayda sağlayabileceğini düşünüyor.

Binance indirim kodu

Pazar günü sona eren ETHenver etkinliğinde konuşan Vitalik Buterin, kripto kışının gelip gelmediğinden veya son fiyat hareketinin daha geniş makroekonomik oynaklığı yansıtıp yansıtmadığından emin olmadığını belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto kışı geldi mi?

Kripto piyasası, 2021 Kasım ayının sonunda gördüğü en yüksek seviyelerinden çok uzakta şu an. O zamandan beri tepeden dibe doğru hareket, kripto para piyasasında %45’lik bir kayba neden oldu.

Ancak bu, kripto kışının geldiği anlamına mı geliyor? Gerçekten de, 2022’nin başından bu yana yaşanan sayısız düşüş, yatırımcıların sinirlerini yıpratmış durumda. Ve bazıları için, son yaşanan toplu satışlar kışın geldiğinin teyidi gibi görünüyor.

Kripto kışının yaygın olarak kabul edilen bir tanımı yok. Ancak, genel olarak bir fiyat düşüşünün ardından yatay seyreden bir dönem olarak tanımlanır. Bundan dolayı kripto kışının gelip gelmediğini kesin olarak söylemenin bir yolu yok.

Önceki kripto kışı, Bitcoin’in 20.000 dolara yükselmesinin ardından 2018’in başında başlamıştı. İki ay içinde BTC %70 düşüşle 5.900 dolara kadar düşmüştü ve Kasım 2018’e kadar yatay devam etmişti, ardından Aralık 2018’de 3.100 dolarla dibe vurmuştu. Teknik olarak, Bitcoin Aralık 2020’ye kadar tekrar 20.000 dolara ulaşmadığından, bu kripto kışı üç yıl sürdü.

Bitcoin’in tekrar en son ATH’si olan 69.000 dolara ulaşacağı ana kadar kripto kışını yaşayacağımızı söyleyebiliriz.

Analistler, kurumsal firmaların kripto piyasasına gelişinin dijital varlıklar için “keşfedilmemiş bölge” olarak daha fazla risk toleransı sağladığını söylüyor.

Geçmişteki rallilerde bireysel yatırımcılar çoğunluktaydı. Şimdi ise kurumsal firmalar, hedge fonları ve hatta devletler var işin içinde. Hal böyle olunca, olayların geçen seferki gibi gitmesini beklemek yanlış olabilir.

İlgili Haber:  Hindistan'da Kontrolden Çıkan Covid Dalgası İçin 3.3 Milyon Dolarlık Kripto Para Desteği

Depresif fiyat hareketinin faydaları

Buterin, başta geliştiriciler olmak üzere birçok kripto severin ayı piyasasına olumlu baktığını söylüyor. Fiyat artışlarının coşku ile birlikte, kısa vadeli spekülatif yatırımcıları da getirdiğini sözlerine ekledi.

Buterin, ayı piyasasının yalnızca güçlü projelerin hayatta kalmasına neden olan bir itme etkisine sahip olduğunu söyledi. Geçen kış boyunca, bazı borsalar kapandı, bazı projeler sonlandırıldı ve bir zamanlar oldukça popüler olan projeler (NEM ve NEO gibi) piyasa değerinde önemli düşüşler yaşadı.

Kışlar, bu tür projelerin çoğunun ortadan kalktığı zamandır ve hangi projelerin aslında uzun vadeli ve sürdürülebilir olduğunu ancak ayı piyasasında görebilirsiniz.

Buterin, piyasa sakinleştikçe, geliştiricilerin teknoloji oluşturmaya ve geliştirmeye odaklandığını söyledi. Bu şekilde, işler tekrar düzeldiğinde yani tekrar boğa piyasası geldiğinde yeni gelen kullanıcılar ölçeklenebilir ve verimli bir deneyime sahip olmuş olacaklar.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar