26 Ocak 2022, Çarşamba
-0.9 C
İstanbul

Vitalik Buterin, Proof of Stake Mekanizmasını Savundu ve Bitcoin Cash’i Yerden Yere Vurdu!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Twitter üzerinden bir tür yılsonu özeti yayınladı. 2022 yılına saatler kala Buterin, Proof of Stake mekanizmasına olan desteğini yineledi. Buterin, geçmişte bir Proof of Work destekçisi olmasıyla tanınıyordu.

Binance indirim kodu

Buterin buna ek olarak Bitcoin Cash hakkındaki bazı sert düşüncelerini de dile getirdi.

Binance indirim kodu

Ethereum Gibisi Yok

Proof of Work mekanizmasının bir savunusuyken Proof of Stake mekanizmasına nasıl geçtiğine dair Buterin şunları söyledi: “2012 yılında PoW mekanizmasının tükettiği enerji nedeniyle yalnızca özür dileyebiliyordum. Ancak neyse ki 2013 yılında Proof of Stake’in umut vaat eden bir alternatif olduğu konusunda heyecan duyuyordum. 2014 yılında ise tamamen bu teknolojiye hayranlık duymaya başladım.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Daha önce savunduğu Proof of Work konsensüsü yerine daha açık fikirli bir tavır almasının nedeni olarak Buterin PoW sisteminin çevreye olan etkilerini ve Proof of Stake modelinin getirdiği ekonomik verimlilik konusundaki inancını gösterdi.

Bitcoin Cash: Blok Savaşları

İdeal Bitcoin blok boyunun ne olacağına dair tartışmalar çok sayıda Hard Fork ve kripto para topluluğunda çeşitli çatışmalar ile sonuçlandı. Buna rağmen Buterin, Bitcoin Cash (BCH) hakkındaki düşüncelerini aktardı ve altcoine biraz yüklendi. Ethereum kurucusu her ne kadar bir dönem BCH’nin vaat ettikleri hakkında iyimser düşündüğünü söylese de artık düşüncelerinin büyük ölçüde değiştiğini belirtti: “Bugün, Bitcoin Cash’in büyük oranda bir başarısızlık olduğunu söyleyebilirim. Ancak benim temel çıkarımım, Bitcoin Cash gibi bir isyan etrafında birleşen topluluklar, iyi bir sebep için bil olsa uzun vadede zorluk çekiyor çünkü bu topluluklar yetkinlik yerine cesarete önem veriyor ve tutarlı bir yol yerine bir direniş etrafında birleşmeyi seçerler.

İlgili Haber:  Pokémon'u Unutun: Ethereum Tabanlı DeFi Ticaret Kartları Rekor Düzeyde Satılıyor

Herkesin bekleyebileceği gibi, Buterin’in bu açıklamaları beraberinde yoğun tartışmaları da getirdi.

Yıllar geçse de bazı kavramlar değişmiyor gibi görünüyor. Ölçeklenebilirlik şu sıralar yine gözde kavramlardan biri olmakla beraber Buterin, online işlemler için insanların çok düşük bir ücretten fazlasını ödememesi gerektiğine katıldığını belirtti: “İnternette kullanılan para ile yapılan işlemler için insanların işlem başına 5 cent’ten fazlasını vermek zorunda kalmaması gerektiğine katılıyorum. Bu zaten bizim 2017’deki hedefimizdi ve hala da hedefimiz. Bu yüzden ölçeklenebilirlik üzerinde bu kadar zaman harcıyoruz.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend