1 Ekim 2022, Cumartesi
19.6 C
İstanbul

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin, Rusya’nın Ukrayna’yı İşgalini “Suç” Olarak Niteledi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin dün ana dili Rusça ile, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin “Ukrayna ve Rus halkına karşı bir suç” olduğunu yazdı.

Binance indirim kodu

Vitalik, Putin’in Ukrayna ile olan anlaşmazlığı barışçıl bir çözüm yerine savaşla çözme kararına çok üzüldüğünü belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu hafta başlarında Doğu Ukrayna’daki iki ayrılıkçı bölgenin bağımsızlığını tanıdıktan sonra, Başkan Vladimir Putin Çarşamba günü Rusya’nın Ukrayna’da “özel bir askeri operasyon” yapacağını ilan etmişti.

Bu ayın başlarında Buterin, Putin’i, Rusya’nın kendi yarattığı bir çatışmayı tırmandırmamaya çağırmış ve “Ukrayna’ya yönelik bir saldırı Rusya, Ukrayna ve tüm insanlığa zarar verebilir” tweetini atmıştı.

Buterin, Sovyetler Birliği’nin çöküşünü takip eden yıllarda Rusya’da doğdu ve 2000 yılında ailesiyle birlikte Kanada’ya göç etti. Aynı yıl Putin başkan oldu.

Vitalik’in babası Dmitry, Putin hakkında sert ve karşıt görüşlere sahip. 2021 başlarında verdiği röportajda, “Putin KGB üyesi ve onlar milyonlarca Rus ve Ukraynalıya işkence edip öldürdü” demişti.

Buterin geçmişte bir takım diplomasi girişimlerinde bulundu. 2017’de Rusya’nın Ethereum ağını kullanmasını sağlamak amacıyla Putin ile bir araya geldi. Putin, Bitcoin ve kripto para birimlerine çok da soğuk bakmıyor. Kısa süre önce, ülkenin enerji kaynaklarının Rusya’ya Bitcoin madenciliğinde “belirli rekabet avantajları” sağladığını öne sürerek Rusya Merkez Bankası’nın madenciliği ve kriptoları yasaklama tasarısını reddetmişti.

Ancak ne Putin ne de Rusya, otoriteye karşı çıkma eğiliminde olan kripto paraları tam olarak benimsemedi. Tüm dünyada binlerce insan tarafından işletilen Ethereum gibi dağıtık blok zincirleri, herhangi bir parti ya da politik görüşü desteklemezler ve tasarım gereği merkezi de değillerdir.

Vitalik bu duruma göndermede bulunarak, Ethereum’un tarafsız olduğunu ama kendisinin olmadığını belirtti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar