30 Eylül 2022, Cuma
27.9 C
İstanbul

Ethereum Kurucusu, 6.7 Milyar Dolarlık SHIB’i Nasıl Yaktığının Detaylarını Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

Diyelim ki elinizde şstemediğiniz yaklaşık 7 milyar dolarlık bir kripto para var. Bundan kurtulmak ne kadar kolay? Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’e göre muhtemelen düşündüğünüzden çok daha zor.

Binance indirim kodu

Hatırlarsanız geçtiğimiz sene Mayıs ayında Vitalik Buterin cüzdenındaki 6.7 milyar dolar değerindeki Shiba Inu’yu yakmıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Dün katıldığı bir podcast’te Buterin, bu tokenleri nasıl dump ettiğini detaylı bir şekilde anlattı.

Shiba Inu, geçen yıl değeri artan, Dogecoin’den ilham alan, Ethereum tabanlı bir şaka coinidir. Geçen yıl SHIB %40.000.000’den fazla artış göstermiş ve kendisine erken yatırım yapanları çok kısa bir süre içinde çok zengin yapmıştı.

Geçen Mayıs ayında, Shiba Inu’nun anonim geliştiricileri SHIB arzının nerdeyse %50’sini Vitalik’in cüzdanına göndermişlerdi. Geliştiriciler tokenleri Vitalik’in cüzdanına göndererek bu tokenleri dolaşımdan çıkarmayı, arzlarını azaltmayı ve buna bağlı olarak talebi arttırmayı hedeflemişlerdi.

Bunun üzerine Vitalik cüzdanına gelen SHIB’lerin yaklaşık 1.2 milyar dolarlık kısmını çeşitli hayır kurumlarına bağışlamıştı.

Buterin daha sonra kalan SHIB tokenlerinin yaklaşık %90’ını yakmıştı. Bunun nedeni olarak da “Bu türden bir iktidar odağı olmak istemiyorum.” diyen Buterin, “Kripto paraları doğrudan değerli bir hayır kurumuna yollamak çok daha iyidir.” ifadelerini kullanmıştı.

Ancak Buterin’in bu tokenlerden tam olarak nasıl kurtulduğu çok ilginç.

Buterine tokenlerin bulunduğu cüzdana erişmek ve sonra onları dump etmek için yeni bir dizüstü bilgisayar satın almış.

Buterin, “Bu işlem aynı anda hem korkutucu hem de eğlenceliydi. Korkunç kısmı, bu şimdiye kadar sahip olduğumdan çok daha fazla para” olmasıydı.

Fonlar, iki ayrı kağıt parçasına yazılmış iki sayının kombinasyonuyla açılabilen soğuk bir cüzdanda tutulmuş. Buterin’in, özel anahtarı elde edebilmek için iki sayıyı birleştirmesi gerekmiş. “Bu numaralardan biri benimleydi, diğeri ise Kanada’daki ailemin yanındaydı” dedi. “Bu yüzden Kanada’daki ailemi arayıp numarayı bana okumalarını söylemek zorunda kaldım.”

İlgili Haber:  Vitalik Buterin: "Ethereum, Birçok Uygulama İçin Kullanışsız"

Buterin, iki sayıyı bir araya getirdikten sonra satın aldığı yeni bilgisayara sayıları girdiğini söyledi.

“Dump işlemini sadece bu amaç için yaklaşık 300 dolara satın aldığım bir bilgisayar üzerinden tamamladım.”

Buterin, dizüstü bilgisayarın internet bağlantısını tamamen kesmeden önce QR kodları oluşturmak için ayrı bir program indirdiğini söyledi. Ethereum işlemini yaptıktan sonra QR kodunu telefonuyla taradı, dizüstü bilgisayara kopyaladı ve ardından etherscan.io/push Tx’e gönderdi. Sonunda Buterin, tokenleri göndermeye başladığını söyledi.

“Yani korkutucuydu ve bir James Bond filmi için muhtemelen iyi bir komplo oluşturacak bir prosedür içeriyordu, ama belki de ben biraz abarttım” dedi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar