Volatilite Uyarılarına Rağmen PayPal ve Starbucks’ın da Dahil Olduğu Birçok Şirket Kripto Para ile Ödeme Kabul Etmeye Başladı

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Geçen sene Kasım ayı ortalarında Bitcoin fiyatları çöküş eğilimindeyken 30 Kasım’da büyük bir sıçrama yapıp o an için tüm zamanların en yüksek rekorunu kırarak 19.857 dolar seviyesine çıkmıştı. Sene başından bu yana da yaklaşık %177 değer kazanan Bitcoin, yalnızca %14 değer kazanan S&P borsasının en büyük 500 şirketini geride bıraktı.

blank

İki Pizza İçin 613 Milyon Dolar

Geçtiğimiz ay ise Bitcoin 60.000 dolar üstüne çıkarak tüm zamanların en yüksek fiyat rekorunu kırmış oldu. Zamanında Bitcoin ödemesi yaparak pizza siparişi veren ünlü Laszlo Hanyecz eğer bugün aynı miktarda Bitcoin’i pizza satın almak için kullansaydı toplamda iki pizza için 613 milyon dolar ödeme yapmış olacaktı.

blank

Bitcoin’in yüksek fiyat dalgalanmaları her zaman bilinen bir kavram olmuştur ve Warren Buffet gibi birçok yatırımcı Bitcoin’i ve diğer kripto paraları bu yüzden riskli ve değersiz olarak nitelendirmişti. Bu tür uyarılar ise giderek daha fazla şirketin Bitcoin’i resmi bir ödeme seçeneği olarak kabul etmesine engel olamadı.

Şubat ayında Elon Musk, sahibi olduğu Tesla şirketinin ABD’deki tüm araba satışlarında Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul edeceğini açıklamıştı. Buna ek olarak Twitter CEO’su ve kurucusu Jack Dorsey Jay-Z ile bir Bitcoin bağış organizasyonu düzenleme kararı almıştı. İkili Hindistan ve Afrika’da Bitcoin’in gelişimi için 500 Bitcoin’lik bir yatırım yaptı.

Her ne kadar çoğunlukla manşetleri Tesla süslese de, çok farklı sektörlerde diğer birçok önemli şirket de kripto paraları geçerli bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başladı.

Burger King

Geçtiğimiz yıl Burger King’in Venezuela’daki şubeleri Bitcoin ve diğer kripto paraları ödeme yöntemi olarak kabul edeceğini açıklamıştı. Burger King bu iş için kripto paraları itibari paraya çeviren bir platform olana Cryptobuyer şirketiyle anlaşmıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Büyük Teknoloji Şirketleri

Fiyat dalgalanmaları nedeniyle bir süre geçici olarak ara verse de Xbox da kendi mağazasında Bitcoin ile alışverişi bir ödeme yöntemi olarak sunuyor.

Geçtiğimiz günlerde PayPal da artık ödemelerde kripto paraları kabul edeceğini duyurmuştu.

Amazon ise direkt olarak henüz kripto para kabul etmese de hediye kartı satışı yaparken kullandığı platformlardan biri kripto para ile çalışan bir şirket olma özelliği taşıyor.

Coca-Cola

Coca-Cola geçtiğimiz yıl yaptığı bir basın açıklamasında bir dijital varlık platformu olan Centrapay ile işbirliği yapacağını açıklamıştı. Bu sayede artık Coca-Cola için de Bitcoin geçerli bir ödeme yöntemi haline geldi. Şu anda Avustralya ve Yeni Zelanda’da 2.000’in üzerinde otomat kripto para ile çalışabiliyor.

Bir diğer içecek şirketi olan Starbucks da geçtiğimiz yıl Bakkt uygulaması ile Bitcoin ödemelerini test etmeye başladı. 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Ethereum’un Londra Güncellemesi Bazı Kripto Paraları Değersiz Hale Getirecek

Ethereum’daki gaz tokenlerini hatırlıyor musunuz? Artık onlara ihtiyacınız olmayacak. Haberin Özeti Bir sonraki Ethereum yükseltmesi, Ağustos ayının ilk haftasında gerçekleşecek. ...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend