30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Voyager Digital’in Hisseleri, Three Arrows’un Borcunu Ödememesinden Dolayı Çöktü!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz günlerde “Kripto Piyasasına Bir Sonraki Darbeyi Three Arrows Capital mi Vuracak?” başlıklı bir haber yapmış ve bu meşhur kripto platformunun yaşadığı zorlukları değerlendirmiştik.

Binance indirim kodu

Three Arrows Capital adeta pimi çekilmiş bir bomba gibi patlamayı bekliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Şirketin en son darbesi Voyager Digital’e oldu.

Voyager Digital’in hisseleri, kripto komisyoncusunun zor günler geçiren hedge fonu Three Arrows Capital’a ödünç verdiği 650 milyon doları kaybedebileceğini açıklamasının ardından Çarşamba günü yüzde 60’tan fazla düştü.

Toronto borsasında işlem gören Voyager, bu ayın başlarında birkaç borç verenden gelen marj çağrılarını karşılayamayan bir kripto hedge fonu olan Three Arrows’a 15.250 Bitcoin ile birlikte 350 milyon dolarlık USDC değerinde stabilcoin ödünç verdiğini söyledi. Şirket şimdi bu verdiği borçları alamayacak gibi duruyor. Haberin yayılması üzerine hisseleri aynı gün içinde %50’dan fazla düştü.

Son yaşanan gelişmeler, kriptodaki uzun vadeli kaldıraçlı pozisyonlarıyla tanınan Singapur kökenli hedge fonu olan Three Arrows’un yarattığı krizin hasarlarının boyutuna daha fazla ışık tutuyor. Benzer şekilde Three Arrows’a borç veren BlockFi ve Genesis gibi firmalar da borçlarını geri alamayınca zor durumda kaldı.

Voyager Digital hisseleri çakıldı.
Voyager Digital hisseleri çakıldı.

Three Arrows, yoğun bir şekilde Terra ekosistemine yatırım yapmıştı. Terra’nın çöküşüyle birlikte fon ciddi sıkıntılara girdi.

Bir diğer kripto kredi platformu Celsius Network de, bu ay para çekme işlemlerini durdurdu.

Voyager, platformunda kripto paralarını yatıran yatırımcılara çeşitli ödüllerin yanı sıra bir banka kartı sunuyor. Karşılığında müşterilerine %12’ye varan faiz sözü veriyor. Mart sonu itibariyle, 5.5 milyar dolarlık kripto varlığa sahipti.

Voyager, Three Arrows’tan gelecek hafta başında kredinin geri ödenmesini istediğini, ancak olumlu bir yanıt alamadığını açıkladı.

İlgili Haber:  Voyager Token (VGX) Fiyatı %926 Artış Yaşadı

Bu açıklamanın ardından şirketin hisseleri %50’nin üzerinde düşüş yaşadı. Şirketin hisseleri Kasım 2021’deki zirvesinden bu yana yüzde 95 değer kaybetti.

Açıklamada, Voyager’ın Three Arrows’a verdiği kredinin teminatı olup olmadığına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bu ayın başlarında Voyager CEO’su Stephen Ehrlich, Voyager’ın “iyi sermayeye sahip olduğunu ve bu piyasa döngüsünü atlatmak ve müşteri varlıklarını korumak için iyi bir konumda” olduğunu söylemişti.

Voyager, bu haftanın başında elinde sadece 152 milyon dolar nakit ve kripto varlıkları olduğunu ve ayrıca USDC alımı için ayrılmış 20 milyon dolar nakit olduğunu söyledi. Şirket, Sam Bankman-Fried’in ticaret şirketi Alameda Research’ten 200 milyon dolar nakit ve 15.000 Bitcoin değerinde bir kredi limiti sağladığını açıkladı.

SBF’nin verdiği kredi limitinin şartları, Voyager’ın herhangi bir 30 günlük süre boyunca 75 milyon dolardan fazla çekmemesini şart koşuyor. SBF bu hafta ayrıca BlockFi’ye de 250 milyon dolarlık kredi vermişti.

Daha geçen ay, Three Arrows Capital ve Alameda, Voyager’ın 58 milyon dolar topladığı özel bir hisse satışına katılmıştı. Voyager Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Alameda’nın şirketin %11’ine sahip olduğunu söyledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar