Wall Street Dijital Dolara Cephe Aldı

Wall Street endişeli. Endişenin nedeni ise ABD’nin dijital dolar projesi. Wall Street kreditörleri Fed tarafından desteklenen bir dijital biriminin bankacılık sisteminden yüz milyarlarca doları çekme riskini taşıdığını savunarak, bu projenin ertelenmesini istiyor.

Amerikan Bankacılar Birliği ve Bankacılık Politikası Enstitüsü’ne göre, bir Amerikan merkez bankası dijital para birimi veya diğer adıyla CBDC, özel banka mevduatlarına doğrudan rakip olarak hareket edecek ve işletmeler ve haneler için kredileri daha az kullanılabilir hale getirecek.

Geçtiğimiz sene Mayıs ayında Fed başkanı dijital dolar ile ilgili çalışmaların hızlandırılacağını söylemişti. Fed başkanı Powell geçen sene ayrıca dijital dolar ile birlikte Bitcoin’in gereksiz hale geleceğini iddia etmişti. Fed daha sonra 2022 Ocak ayında dijital dolar ile ilgili yeni bir açıklama yapmış ve projenin finansal sistemi kökünden değiştirebileceğini ancak henüz hazır olmadıklarını, geçişin zaman alacağını belirtmişlerdi. Yine Ocak ayında dijital dolar ile ilgili bir diğer açıklama da Bank of America’dan gelmişti. Banka dijital doların ABD dolarının mevcut üstünlüğünü koruyacağını dile getirmişti.

Bütün bu gelişmelerden ise Wall Street rahatsız olmuş gözüküyor.

Amerikan Bankacılar Birliği’nin Fed’a yazdığı 20 Mayıs tarihli bir mektupta, “CBDC ihraç etmenin olası etkilerini değerlendirdiğimizde, bir CBDC’nin sözde faydalarının belirsiz olduğu ve gerçekleşme olasılığının düşük olduğu, ancak maliyetlerin yüksek olduğu ortaya çıkıyor. Bu analize dayanarak, bugün Amerika Birleşik Devletleri’nde bir CBDC için zorlayıcı bir durum görmüyoruz” denildi.

Kripto piyasasının 1 trilyon dolardan fazla bir pazara ulaştığı ve mevcuttaki stabil coinlerin endişeler doğurdu

Fed’in desteklediği bir CBDC fikri son zamanlarda önemli bir konu haline geldi. Bunun nedenleri arasında kripto pazarının 1 trilyon dolardan fazla bir değere ulaşarak artık küçümsenemeyecek bir noktaya gelmesi ve mevcut stabil coinlerin teşkil ettiği riskler var.

Beyaz Saray Mart ayında, kripto para politikasına ilişkin yayınladığı bir yürütme emrinde, bir ABD dijital dolarının araştırılması ve olası gelişimine “en yüksek aciliyeti” verdiğini söylemişti.

Çin’in özellikle bu konuda önemli adımlar atıyor oluşur, ABD dolarının hakimiyetini koruma noktasında ABD’li yetkilileri harekete geçirmiş görünüyor. Ancak Wall Street ticaret grupları böyle bir hareketin geri tepebileceğini söylüyor.

Örneğin Bankacılık Politikası Enstitüsü, dijital doların bankalar için önemli bir finansman kaynağını kurutacağını söylüyor. Grup ayrıca 20 Mayıs tarihli ayrı bir mektupta, “Özellikle ekonomik stres döneminde bankalardan mevduat çekerek, olası bir CBDC muhtemelen Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ticari bankacılık sistemini baltalayacak ve ekonomiye kredi sağlanmasını ciddi şekilde daraltacaktır” dedi.

Gruplar, bankalar ve diğer finans firmaları her ne kadar “aracı kurumlar” olarak hareket etseler bile, müşterilerinin olası bir CBDC hesabına yatırdığı herhangi bir fonun kredileri ve ekonomideki diğer yatırımları finanse etmek için kullanılamayacağını söylüyor. Amerikan Bankacılar Birliği ve Bankacılık Politikası Enstitüsü, standart ticari mevduatların aksine, olası bir CBDC ile aracı kurumların ortadan kalkacağı ve kredilerle ilgili tüm sorumluluğun Fed’in üzerinde olacağını söyledi.

Yasemin Çiftçi

Recent Posts

Facebook, Ethereum ve Polygon NFT’lerini Profil Fotoğraflarında Test Etmeye Başlıyor

Eskiden Facebook olarak bilinen Meta, ABD'li bazı kullanıcılar için NFT'leri kullanıma sunmaya başladı. Bir Meta…

12 saat ago

Deutsche Bank: Bitcoin 2022’yi 28.000 Dolar Seviyesinde Kapatacak

Deutsche Bank'ın yayınladığı analize göre, ABD hisse senetleriyle ne kadar yakın bir korelasyon içinde olduğu…

1 gün ago

Pantera Capital CEO’su: Bitcoin’de Daha Büyük Çöküşler Kapıda!

Kripto paralar konusunda uzman Amerikan menşeili hedge fonu Pantera Capital'in CEO'su Dan Morehead'e göre bugün…

2 gün ago

Bitcoin’de Bu Hafta Önemli Bir Gelişme Yaşanabilir, Gözler 6 Temmuz’da!

Önümüzdeki bir hafta içinde hem Bitcoin fiyatını hem de kripto piyasalarını etkileyecek bir gelişme yaşanabilir.…

2 gün ago

Bitcoin’in Geçmiş Fiyat Hareketleri Gelecekle İlgili Ne Gibi İpuçları Veriyor?

Bitcoin, son altı ayda yüzde 50'den fazla değer kaybetti, ancak kripto para piyasasını takip edenler…

3 gün ago

Ethereum 200 Haftalık Hareketli Ortalamada Destek Buldu

Kripto para piyasasında durgunluk devam ediyor. Bitcoin geçtiğimiz haftalarda 17.000 seviyelerine kadar düşerek piyasada şok…

4 gün ago