25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Wall Street Journal: Türkler Bitcoin ve Tether’e Akın Ediyor

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son güncelleme: 2 hafta önce

Binance indirim kodu

Wall Street Journal’de bugün ilginç bir haber yayınlandı. Habere göre Türkler her geçen gün değer kaybeden liradan kaçarak Bitcoin ve Tether’e yöneliyor.

Binance indirim kodu

Haberde kripto paraların Türkiye’de oldukça popüler olduğuna vurgu yapılarak, Türk lirasının değişkenliği karşısında Türklerin kripto paralara akın ettiği belirtildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Blockchain analitik firması Chainalysis’e göre, 2021’in son çeyreğinde lira dolar karşısında değer kaybederken, lira karşılığı kripto para alım satımı yapılan üç borsada günde ortalama 1.8 milyar dolarlık ticaret hacmi oluştu. Bu hacim, Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından günde yaklaşık 71 milyar liralık işlemin gerçekleştiği 2019 anketinin sonuçlarıyla karşılaştırıldığında hala mütevazı kalıyor, ancak yine de önceki beş çeyreğin herhangi birinden daha fazla.

Haberde Türklerin özellikle değeri dolara sabitlenmiş olan stabil koin tether’e aşırı ilgi duyduğundan bahsedildi. CryptoCompare’e göre, bu sonbaharda lira, tether karşısında en çok işlem gören fiat para birimi oldu ve dolar ve euroyu geride bıraktı.

Haberde Türkler, paralarını dolar, avro veya altın olarak tutarak uzun süredir devam eden ekonomik çalkantıları bir şekilde atlatıyor denildi. Son yıllarda yükselişte olan kripto paralar, çok daha oynak olsa da, yatırım için yeni bir araç portföyü sunuyor. Eylül ayından bu yana lira, dolar karşısında değerinin yüzde 40’ını kaybetti. Bitcoin ise Ekim 2021 başlarında dolar karşısında yaklaşık %40 arttı, ancak şu an %10’dan fazla düşmüş durumda.

Wall Street Journal, Türkiye’nin en büyük şehri ve ticari başkenti olan İstanbul’da, kripto para borsalarının reklamlarının tramvaylarda, reklam panolarında ve şehrin iki havaalanından en az birinde göründüğünü yazdı. Kapalıçarşı’da bile bitcoin al sat işlemlerinin yapıldığı küçük dükkanlardan söz edildi.

İlgili Haber:  Önde Gelen Stablecoin Tether, Bir Dolandırıcılık İddiası ile Karşı Karşıya

Chainalysis yayınladığı raporda, Aralık ayında liraya karşısında yapılan işlemlerin yarısından fazlasının tether içerdiğini yazdı.

Tether gibi stabil koinler, bitcoin ve ether gibi daha değişken paralarda pozisyon değiştirmek için bir köprü görevi görüyor.

Konuyla ilgili bir tweet atan Avalanche CEO’su Emin Gün Sirer, Wall Street Journal’in haberini ilginç bulduğunu ancak Avalanche’ın Türkiye’de kripto paralara geçişe enerji vermede oynadığı rolü kaçırdığını belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend