8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Wall Street Journal: Türkler Bitcoin ve Tether’e Akın Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Wall Street Journal’de bugün ilginç bir haber yayınlandı. Habere göre Türkler her geçen gün değer kaybeden liradan kaçarak Bitcoin ve Tether’e yöneliyor.

Binance indirim kodu

Haberde kripto paraların Türkiye’de oldukça popüler olduğuna vurgu yapılarak, Türk lirasının değişkenliği karşısında Türklerin kripto paralara akın ettiği belirtildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Blockchain analitik firması Chainalysis’e göre, 2021’in son çeyreğinde lira dolar karşısında değer kaybederken, lira karşılığı kripto para alım satımı yapılan üç borsada günde ortalama 1.8 milyar dolarlık ticaret hacmi oluştu. Bu hacim, Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından günde yaklaşık 71 milyar liralık işlemin gerçekleştiği 2019 anketinin sonuçlarıyla karşılaştırıldığında hala mütevazı kalıyor, ancak yine de önceki beş çeyreğin herhangi birinden daha fazla.

Haberde Türklerin özellikle değeri dolara sabitlenmiş olan stabil koin tether’e aşırı ilgi duyduğundan bahsedildi. CryptoCompare’e göre, bu sonbaharda lira, tether karşısında en çok işlem gören fiat para birimi oldu ve dolar ve euroyu geride bıraktı.

Haberde Türkler, paralarını dolar, avro veya altın olarak tutarak uzun süredir devam eden ekonomik çalkantıları bir şekilde atlatıyor denildi. Son yıllarda yükselişte olan kripto paralar, çok daha oynak olsa da, yatırım için yeni bir araç portföyü sunuyor. Eylül ayından bu yana lira, dolar karşısında değerinin yüzde 40’ını kaybetti. Bitcoin ise Ekim 2021 başlarında dolar karşısında yaklaşık %40 arttı, ancak şu an %10’dan fazla düşmüş durumda.

Wall Street Journal, Türkiye’nin en büyük şehri ve ticari başkenti olan İstanbul’da, kripto para borsalarının reklamlarının tramvaylarda, reklam panolarında ve şehrin iki havaalanından en az birinde göründüğünü yazdı. Kapalıçarşı’da bile bitcoin al sat işlemlerinin yapıldığı küçük dükkanlardan söz edildi.

İlgili Haber:  XRP'nin Piyasa Hakimiyeti Çökerken Bitcoin Yükseliyor

Chainalysis yayınladığı raporda, Aralık ayında liraya karşısında yapılan işlemlerin yarısından fazlasının tether içerdiğini yazdı.

Tether gibi stabil koinler, bitcoin ve ether gibi daha değişken paralarda pozisyon değiştirmek için bir köprü görevi görüyor.

Konuyla ilgili bir tweet atan Avalanche CEO’su Emin Gün Sirer, Wall Street Journal’in haberini ilginç bulduğunu ancak Avalanche’ın Türkiye’de kripto paralara geçişe enerji vermede oynadığı rolü kaçırdığını belirtti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar