Wall Street’in Bitcoin Raporuna Göre 100.000 Dolarlık Fiyat Tahmini Dikkate Alınmalı

Bitcoin Mart ayında 60.000 seviyesine birkaç kez tırmansa da son haftalarda durağan bir seyir izliyor.

Son boğa koşusunun başladığı tarih olan Ekim 2020’den beri Bitcoin neredeyse %500 değer kazandı. Bu gelişme bazı Wall Street bankalarının Bitcoin’i benimsemeleri ve Tesla CEO’su Elon Musk gibi isimler sayesinde oldu.

Modele Göre Bitcoin Temmuz Ayında 100.000 Dolar Olabilir

Şimdi ise Wall Street devlerinden BNY Mellon yeni yayınladığı bir raporda, Bitcoin fiyatları hakkında tahminlerde bulunulmasını sağlayan tartışmalı stok-akış modelinin (stock-to-flow) ‘anlamaya değer’ olduğunu ifade etti. Modele göre Bitcoin fiyatlarının Temmuz ayında 100.000 dolar seviyesine gelmesi bekleniyor.

BNY Mellon analizcileri geçen hafta yayınladıkları raporlarında şöyle söyledi: “Stok-akış oranı ilginç değerleme konseptlerinden biri ve kusurlarına rağmen anlamaya değer bir model.”

BNY Mellon bankası Şubat ayında yaptığı açıklamada müşterileri adına ellerinde Bitcoin ve diğer kripto paralardan bir miktar tutacağını açıklayarak Bitcoin dünyasına adım atacağını açıklamıştı.

Bankanın açıklamasına göre stok-akış modeli sadeliği sayesinde zekice tasarlanmış (ve muhtemelen kusurlu) bir model ve Bitcoin ile daha oturaklı altın piyasası/altyapısı arasında bir bağlantı sağlıyor.

Stok-Akış Modelinin Kurucusu Anonim Bir Twitter Kullanıcısı

Stok akış modelini oluşturan kişi anonim bir Twitter kullanıcısı olan PlanB kendini 100 milyar dolarlık bir varlığı yöneten Hollandalı bir kurumsal yatırımcı olarak tanıtıyor ve tweet’lerini @100trillionUSD hesabından gönderiyor. PlanB, Bitcoin fiyat tahmini hesaplamalarını anlık olarak dolaşımda olan varlıklarla sirkülasyona giren yeni varlıklar arasındaki orana göre yapıyor.

En büyük stok-akış oranına sahip olan altının bu değeri 62 seviyesinde geziyor yani altın üretiminin şu anki mevcut altın miktarı kadar altın üretebilmesi için 62 yıla ihtiyaç var. Altının sahip olduğu gibi yüksek stok-akış oranları bu ürünler nadir olduğu için yatırımcıları çekiyor. Gümüşün ise stok-akış oranı 22 seviyelerinde yani üretilen gümüşün şu an piyasada bulunan gümüş miktarını geçmesi için 22 yıla ihtiyacı var.

  Kripto Para Piyasası 2 Trilyon Dolara Doğru Yol Alırken JPMorgan Bitcoin Fiyat Tahminini Açıkladı

Bitcoin’in bu yılın başında gerçekleşen üçüncü yarılanmasından sonra Bitcoin’in stok-akış oranı 50 seviyesinde geziyor. Bu yarılanma nedeniyle Bitcoin madencilerine verilen ödüller 12.5 Bitcoin’den 6.25 Bitcoin’e düşmüştü.

Ancak belirtmekte fayda var ki Bitcoin için stok-akış modelinin kullanılması hakkında çok fazla tartışma bulunuyor ve Bitcoin topluluğundaki bazı isimler bu modelin kesinlikle işe yaramaz olduğunu savunuyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın