10 Ağustos 2022, Çarşamba
24.7 C
İstanbul

Wall Street’in Bitcoin’e Olan Yoğun İlgisi Üzerine JPMorgan “Bitcoin Destekçisi Kurumlar Topluluğu” Oluşturdu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Gündemin özeti

  • JPMorgan’ın yeni ürünü, alıcıları MicroStrategy ve Square gibi büyük Bitcoin oyuncularının etkisine açık hale getirecek.
  • Atılan bu adım, BlackRock ve Goldman ile birlikte Wall Street’teki kripto paralara yönelik artan ilginin bir işareti olarak değerlendirildi.
  • JPMorgan’ın ürünü ayrıca Riot Blockchain’i, Nvidia’yı ve PayPal’ı da içerecek.

JPMorgan, yatırımcıların kripto paralardan daha çok etkilenebilmesini sağlamak için bir ürün piyasaya süreceğini açıkladı ve bu ürün, Bitcoin’in efsanevi yükselişinin Wall Street’te yaygın bir ilgi gördüğünü gösteren son işaret olarak yorumlandı.

Binance indirim kodu

Bankanın salı günü yayınladığı bir SEC dosyası, MicroStrategy, Square, Riot Blockchain ve Nvidia’nın hakim olacağı bir “kripto parayla ilgilenen şirketler topluluğu” oluşturduğunu gösterdi.

Binance indirim kodu

MicroStrategy’nin bilançosunda bugünkü Bitcoin fiyatına göre 4.9 milyar dolar değerinde 90.000’den fazla Bitcoin bulunurken Square’in 8.000’den fazla Bitcoin’e sahip olduğu kaydedildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Öte yandan Riot, kripto madenciliğine odaklanırken Nvidia’nın teknolojisi de bu aktivitede yaygın olarak kullanılıyor.

PayPal da bu toplulukta yer alacak

Şirketlerin hisseleri genellikle Bitcoin fiyatı yükseldikçe veya düştükçe hareket ettiği için JPMorgan, kripto topluluğunun performansıyla bağlantılı borç ürünleri oluşturacak ve yatırımcıları, kripto para piyasası ile dolaylı olarak ilgilenmek durumunda bırakacak.

Bununla birlikte JPMorgan’ın dosyasında, hisselerin kripto paralarla doğrudan ilişkili olmadığı ve topluluğun performansının, Bitcoin gibi belirli bir kripto paranın fiyatı ile ilişkilendirilemeyebileceği vurgulandı.

MicroStrategy, kripto risk topluluğunun %20’sini oluştururken Square %18’ini, Riot %15’ini ve Nvidia %15’ini oluşturacak. Tamamı Bitcoin borsası veya madenciliği ile bağlantılı olan PayPal, Advanced Micro Devices ve CME Group da toplulukta yer alacak.

Bu sene Wall Street’in Bitcoin’e yönelik ilgisi %80’den fazla artış gösterdi

Esasen faiz ödemeyen sabit gelirli ürünler olan senetler de 1.000 dolarlık bölümlerde gelecek ve ödemelerin vadesi Mayıs 2022’de dolacak. Herhangi bir kazançtan, fiili bir ücret olmak üzere %1.5’lik bir kesinti yapılacak. Yani topluluktaki şirketlerin %20’lik kazanç elde etmesi durumunda yatırımcılar, 1.185 dolar tutarında 1.000 dolarlık bir yatırımda %18.5 alacak.

İlgili Haber:  KuCoin Hack Olayı, DeFi ile Kara Para Aklama Riskinin Yüksek Olduğunu Gösterdi

JPMorgan’ın böyle bir kripto topluluğu yaratması, 2021’de Wall Street’te %80’den fazla oranda yükseliş gösteren Bitcoin’in cazibesinin artışının net bir kanıtı olarak değerlendirildi.

Öte yandan Goldman Sachs, kripto ticaret bölümünü yeniden başlatacağını duyurarak yaklaşık 300 müşterisinin katıldığı dahili bir ankette müşterilerinin %40’ının kripto paranın etkisine açık hale geldiğini tespit etti.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, fonlarından ikisinin Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapabileceğini söylerken BNY Mellon da kripto paralarla ilgilenme niyetini açıkladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar