Wall Street’te Tahvil Korkusu Devam Ederken Kripto Para Piyasa Değeri 1.6 Trilyon Dolara Ulaştı

Kripto para küresel piyasa değeri, geçen haftaki kayıpların ardından yükselmeye devam ediyor.

Haberin Özeti

  • Kripto para piyasaları, iyileşme devam ederken arka arkaya kazançlar kaydediyor.
  • ABD piyasaları tahvil faizlerindeki ani artıştan endişe duymaya devam ediyor.
  • Bu durum, büyüme stokları üzerinde olumsuz bir etkiye neden oluyor.

Son birkaç aydır, büyük finans dünyasından yatırımcılar portföylerine kripto para ekledikçe kripto piyasası ve Wall Street birlikte hareket ediyor.

Bitcoin %3.7 ve Ethereum %2.39 Oranında Artış Yaşadı

Küresel kripto piyasa değeri, 1.6 trilyon Dolar seviyesine ulaştı. Nomics tarafından derlenen verilere göre, bu hafta art arda elde edilen kazançlar, piyasaların geçen hafta yaşanan kayıpların çoğunu telafi etmesine yardımcı oldu.

Bitcoin, %3.7’lik bir kazançla yavaş ve istikrarlı bir şekilde 1 trilyon Dolara doğru adım adım ilerliyor. Ethereum ise dün fiyatında %2.39’luk bir artış yaşadı ve şu dakikalarda 1.600 Dolar seviyesinde seyrediyor.

Büyük hacimli projeler için oldukça sakin bir gündü, ancak orta hacimli kripto paralar (değeri 10 – 40 milyar Dolar arasında değişen projeler) bir hareketlilik yaşadı.

Polkadot, %6’lık bir artıştan sonra Tether’i en büyük 5 kripto para arasındaki konumundan etmeyi başardı. Ayrıca Grayscale Investments, geçen ay üretilen tüm Litecoin’in %80’ini satın aldığını açıkladı. Bu haberlerin ardından LTC fiyatı %11 oranında arttı.

ABD Piyasaları Ne Durumda?

Bu arada Wall Street’te, S&P 500, Dow ve Nasdaq vadeli işlem piyasaları da bu artış atmosferine belli oranda uyum sağladı.

Ancak yükselen enflasyonist baskı, yatırımcıların üzerinde bir kez daha belirmiş görünüyor. Federal Rezerv, tahvil alımına devam ederek ekonomiye uzun vadeli desteğini yinelerken işlerin göründüğü kadar toz pembe olmadığına dair rahatsız edici bir his var.

  Bitcoin Fiyatı 30 Bin Doları Kaybetme Riski Taşıyor

21 trilyon Dolarlık ABD Hazinesi tahvil piyasası, küresel finansmanın istikrarlı temelini oluşturarak, dünyanın çoğu için risksiz faiz oranını belirleme amacı taşıyor.

Ancak geçen haftanın rekoltesinde yaşanan ani artış, alışılmadık bir durumdu.

Tarihteki önemli bazı finansal dönüm noktalarında da (Mart 2020’deki çöküş, Ekim 2014’deki 12 dakikalık çöküş ve 2008 mali krizi) benzer dalgalanmalar görüldü. Ancak her birinin nedenleri biraz farklıydı. En son dalgalanma ise Covid – 19 piyasalara etki ettiğinde yaşanan bir panik satış dalgasından kaynaklanıyordu.

Geçen hafta yaşanan küçük çaplı dalgalanma ile ilgili net bir tablo ortaya çıkmadığı için yatırımcılar, hisse senedi piyasalarında daha fazla harcama yapıp yapmamaları konusunda henüz emin gözükmüyorlar.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın