11 Ağustos 2022, Perşembe
23.7 C
İstanbul

Wells Fargo: Bitcoin, Ethereum ve Diğer Kripto Paralara Yatırım Yapmak İçin Henüz Geç Kalınmış Değil

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin ve diğer kripto paralar 2021’de kripto piyasasının 1 trilyon doların altından 3 trilyon dolara çıkmasıyla büyük bir patlama yaşamıştı. Bazıları kripto pazarının çok daha fazla büyüyebileceğini tahmin ediyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin fiyatı, 2022’de 30.000 doların biraz altına düşmeden önce geçen yılın sonlarında neredeyse 70.000 dolara kadar yükselmişti. Ethereum, BNB, Solana, Cardano ve XRP dahil olmak üzere diğer büyük kripto para birimleri 2021’de benzer artış görmüştü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ancak 2022 kripto piyasası için pek iyi başlamadı. Ocak ayında piyasa adeta kırmızıya boyandı. Şubat’la birlikte ise biraz toparlandı, ancak oldukça oynak kalmaya devam ediyor.

Bankacılık devi Wells Fargo, küresel kripto benimsemesinin “yakında bir tepe noktasına ulaşabileceğini” öngörüyor. Wells Fargo ayrıca kripto yatırımı için henüz geç olmadığını da belirtti.

Wells Fargo’nun küresel yatırım stratejisi ekibi bu hafta yayınladığı bir raporda, “Bugünün yatırımcısı için kripto para yatırımında erken mi yoksa geç mi kaldığımızı anlamaya çalışırken 1990’ların ortalarından sonlarına doğru teknoloji alanındaki yatırımlara bakmak makul görünüyor. O zamanlar, internet birden bire aşırı benimsenme aşamasına geldi ve bir daha geriye dönüş olmadı. Kripto para birimleri bugün benzer bir yol izliyor görünüyor” denildi.

Analistler, Bitcoin ve kripto borsası Crypto.com’un, küresel kripto para kullanıcılarının sayısının Haziran 2021’de 221 milyona ulaştığını veya dünya nüfusunun %3’ünün biraz altında olduğunu tespit eden araştırmasına işaret ederek, “küresel kripto para kullanıcılarının sayısını 100 milyondan 200 milyona yani ikiye katlamak sadece dört ay sürdü” denildi.

Bu eğilim devam ederse, kripto paralar yakında erken benimseme aşamasından çıkabilir ve diğer teknolojilere benzer şekilde aşırı benimsemenin bir dönüm noktasına girebilir. Tarihsel olarak benimseme oranlarının artmaya başladığı ve geriye bakmadığı bir dönüm noktası vardır genelde. Kesin rakamlar bir yana, küresel ölçekte kripto para benimsenmesinin arttığına ve yakında bir aşırı benimsenme noktasına ulaşabileceğine şüphe yok.

İlgili Haber:  2012’de 55 Bin Bitcoin Satıp Bir Daire Aldı: Şimdi Milyarder Olabilirdi

Bununla birlikte, Wells Fargo ekibi, “kripto paralara yapılan yatırım seçeneklerinin hala olgunlaşma evresinde olduğu” konusunda uyardı ve sabırlı olunmasını tavsiye etti. Daha fazla düzenleyici netlik sağlanması durumunda 2022’de kripto alanında daha kaliteli yatırım seçenekleri olacağı konusunda umutlu olduklarını da sözlerine ekledi.

2021’deki büyük boğa koşusunun ardından ve stabil coinlerinin popülaritesinin artmasıyla birlikte devletler ve hükümetler bu alanda düzenlemeler yapmaya başladı.

Geçen ay, ABD’deki Biden yönetiminin, bitcoin ve kripto paralar hakkında kapsamlı bir hükümet stratejisi belirleyecek ve federal kurumlardan risklerini ve fırsatlarını belirlemelerini isteyecek bir taslak hazırladığını haber yapmıştık.

Bu arada, geçen yılın sonlarında Bitcoin, Ethereum ve diğerlerini vuran ani satışlar, ABD Merkez Bankası’nın bu yıl faiz oranlarını ve borçlanma maliyetini artıracağı ve pandemi dönemi teşvik önlemlerini azaltmaya başlayacağı beklentileriyle tetiklenmişti.

Bitcoin, Ethereum, BNB, Solana, Cardano ve XRP dahil olmak üzere tüm büyük kripto para birimlerini etkileyen kripto fiyatlarındaki düşüş, 2018 ayı piyasasına benzer şekilde yeni bir sözde kripto kışının başlayabileceğine dair korkulara yol açtı.

BrokerChooser analisti Andras Ivan, “Mevcut kripto trendi düşüş eğiliminde görünse de, kripto yatırımlarının yapısının 2017 sonundaki zirveye kıyasla oldukça farklı olduğunu dikkate almalıyız” dedi.

Piyasa değeri şimdi önemli ölçüde daha yüksek ve kurumsal yatırımcılar son 1-2 yılda bu alana akın etti. Bu durum, pazarın 2018-2019 kripto kışında yaşadığımız ciddi düşüşleri ve kaybolan ilgiyi önlemesine yardımcı olabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar