Western Union, ABD – Küba Transferlerini Durdurdu, Küba’nın Gözü Bitcoin’e Çevrildi

Bu hafta sonundan itibaren Amerikalılar artık Western Union aracılığıyla Küba’ya para transfer edemeyecek.

Haberin Özeti

  • Western Union, ABD’den Küba’ya para transferlerine son veriyor.
  • Şirket, bunun, ABD yaptırımları nedeniyle gerçekleştiğini söyledi.
  • Geleneksel havale imkanlarının kesilmesiyle Kübalılar Bitcoin’e yönelebilir.

Yaklaşık 9 milyar Dolarlık piyasa değeri ile havale sektörüne hâkim olan para transfer hizmeti Western Union, Küba’nın komünist hükümetine yönelik devam eden ABD yaptırımları nedeniyle hizmetlerden çekildiğini ifade etti.

Western Union’ın başarılı olması için Küba’ya hizmet etmesi gerekmiyor. Sonuçta MoneyGram, Küba pazarı olmadan da gayet iyi iş çıkardı. Ancak Kübalıların yurt dışından para transfer etmenin yeni bir yolunu bulmaları gerekiyor. Bu nedenle de gözler Bitcoin’e çevrilebilir.

ABD – Küba İlişkileri Trump Yönetiminde Geriledi

Florida International University’nin çalışmasına göre, ABD’den Küba’ya resmi ve gayri resmi kanalların bir karışımı olarak yılda tahmini 2 – 4 milyar Dolar değerinde transfer yapılıyor. Küba kökenli Amerikalı ailelerin neredeyse yarısı Küba’daki akrabalarına para gönderdiği için bu nakit enjeksiyonlarının Küba ekonomisinde önemli bir rol oynadığına dair güçlü kanıtlar bulunuyor.

Ancak ABD – Küba havaleleri, eski Başkan Trump döneminden bu yana tehdit altında.

Küba’nın komünist hükümeti üzerindeki baskıyı artırmak amacıyla Trump yönetimi, Obama döneminden kalma olumlu ilişkileri tamamen tersine çevirdi. Eylül 2019’da ABD Hazine Bakanlığı, Küba hükümet yetkililerine para gönderilmesini yasakladı ve aile üyelerine yapılan para havalelerinin büyüklüğünü ve sıklığını da sınırladı.

Geçen ay yönetimin yeni kısıtlamalar yayınlamasının ardından Western Union da fişi çekmeye karar verdi. Şirket tarafından, “Bu durum ve müşterilerimiz üzerindeki etkisi nedeniyle içtenlikle üzgünüz.” açıklaması yapıldı.

Küba ve Venezuela Benzer Sıkıntıları Yaşıyor

Open Money Initiative’in kurucu ortağı Alejandro Machado, Decrypt’e yaptığı açıklamalarda ise geçtiğimiz haftalarda benzer bir kaygı nedeniyle Venezuela’dan çekilme kararı alan Paxful’u hatırlattı. Machado, Paxful’la ilgili “Pek çok ülkede patlama yaşıyorlar ve kendilerini idame ettirmek için Venezuela’ya ihtiyaçları yok; bu yüzden, muhtemelen, avukatlarının tavsiyesine uyup ülkeden çekildiler.” dedi.

  Biden'ın Bitcoin'i ABD Finans Sistemine Entegre Etmesi Gerekiyor

Veri analisti ve turizm sitesi WhyNotCuba.com’un kurucusu Boaz Sobrado ise Venezuela ile Küba’nın aynı ekonomik sorunlarla karşı karşıya olduğunu vurguladı. Bu durumun öncü kripto para birimi Bitcoin açısından önemli bir fırsat olabileceğini belirten Sobrado, eşler arası Bitcoin borsalarına olan ilginin halihazırda bir artış eğilimi içerisinde olduğunu söyledi.

Sobrado, Kübalı alıcıların bir banka hesabına sahip olmasını gerektirmeyen Bitremesas kripto borsası gibi hizmetlerin, yaptırımların aşılması için ortaya çıktığını belirtti. Sobrado, ek olarak, PayPal, Stripe gibi hizmetlerin Küba’ya bir süre giremeyeceğini ve işlem yapılabilecek borsaların yerel olması gerektiğini kaydetti. Sobrado, “Western Union’ı Küba’dan çıkaran nedenler, Paxful gibi uluslararası firmaların da oraya yerleşmesini engelliyor.” şeklinde konuştu.

Bu arada, Western Union ile para göndermek için hâlâ zaman var. Küba’ya para göndermek için son gün 22 Kasım.

 

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın