1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

World Wide Web (www) Kodundan Esinlenilerek Üretilen NFT, 5.43 Milyon Dolara Satıldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

“This Changes Everything (Bu Her Şeyi Değiştirir)” adı ile piyasaya sürülen NFT, anonim bir alıcıya satıldı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • World Wide Web (www) kodunun mucidi Tim Berners-Lee, internet tarihini değiştiren bu koddan esinlenerek ürettiği NFT’yi Sotheby’s müzayede evinde sattı.
  • Kodun kendisi açık kaynak olarak kalacak; ancak NFT’nin alıcısı, bu kodun sanatsal temsiline sahip olmuş olacak.

World Wide Web (www) mucidi Tim Berners-Lee, bu koddan esinlenerek ürettiği NFT’yi Sotheby’s müzayede evinde 5.43 milyon Dolara sattı.

Binance indirim kodu

“Bu Her Şeyi Değiştirir”

NFT’ler, dijital veya fiziksel herhangi bir varlığın sahipliğini kanıtlayan blockchain tabanlı kripto tokenleridir. Berners-Lee, NFT’leri “bu alandaki en son eğlenceli kreasyonlar ve var olan en uygun sahiplik araçları” olarak tanımladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“This Changes Everything (Bu Her Şeyi Değiştirir)” adı verilen NFT, dört temel parçadan oluşuyor. Birincisi, Berners-Lee’nin 1990’ların başında yazdığı üç temel dil ve protokol olan HTML, HTTP ve URI’ler için kaynak kodunu içeren zaman damgalı bir dosya koleksiyonudur.

Diğerleri ise: siyah bir ekrana söz konusu kodu yazan kişinin (Berners-Lee’yi temsil eden) yarım saatlik videosu; Berners-Lee’s tarafından imzalanan koda ait bir dijital poster; ve Berners-Lee tarafından kaleme alınmış Haziran 2021 tarihli bir mektuptur.

Berners-Lee’nin NFT’si, Sotheby’s Müzayede Evinde Satıldı

Web’in kaynak kodu açık kaynak olduğundan, söz konusu NFT’nin alıcısı yalnızca bu kodun kriptografik token haline sahip olur.

Berners-Lee, The Guardian ile geçen hafta yaptığı bir röportajda, “Kaynak kodunu satmıyorum. Kendi yazdığım Python programıyla yaptığım, kaynak kodun duvara yapıştırılıp benim tarafımdan imzalanması halinde nasıl görüneceğini gösteren bir resmi satıyorum.” dedi.

Sotheby’s, müzayedeyi 23 Haziran’da, 1.000 Dolarlık minimum teklif seviyesi ile başlattı. Satıştan elde edilen gelir, Berners-Lee ve eşi Rosemary Leith tarafından World Wide Web Foundation aracılığıyla desteklenen çeşitli girişimlere bağışlanacak.

İlgili Haber:  Bir Yatırımcı CryptoPunks NFT’lerine Dakikalar İçinde 6.3 Milyon Dolar Teklif Verdi

Sotheby’s, Mart ayında Winklevoss’un sahip olduğu kripto sanat pazarı Nifty Gateway ile yaptığı ortaklıkla, Türk 3D sanatçısı Murat Pak’ın bir sanat eserini 17 milyon Dolara satmıştı. Müzayede evi, bu ayın başlarında da, DraftKings’in en büyük hissedarı Shalom Meckenzie’ye 11.8 milyon Dolarlık bir CryptoPunk NFT satışı gerçekleştirdi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar