5 Ağustos 2022, Cuma
28.6 C
İstanbul

Ethereum Blockchain’i Üzerindeki Worldcoin, Gözlerini Taratanlara Ücretsiz Olarak Dağıtılıyor!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Dijital para birimlerini küresel çapta daha yaygın hale getirmek isteyen bir proje olan Worldcoin, 100.000 insanın gözlerini tarayarak ücretsiz kripto para dağıtımı yaptı.

Binance indirim kodu

Katılımcıların Gözlerini Tarayan “Küreler”, Bunun Karşılığında Ücretsiz Worldcoin Dağıtımı Yapıyor

Worldcoin, “küre” adını verdiği 30 adet retina tarayıcını dört kıta üzerindeki ilk kullanıcılarına dağıttı. Kürelerin teslim edildiği görevliler, gözlerini taradıkları insan başına ödüller kazanıyor. Küreler, katılımcıların göz kürelerinin bir fotoğrafını çekiyor ve bunun karşılığında da, katılımcıların kullanarak ücretsiz bir şekilde kripto para elde edebileceği bir tür kod üretiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Projenin geliştiricileri Perşembe günü yaptıkları açıklamalarında, önümüzdeki aylarda yüzlerce küre dağıtımı yapmayı hedeflediklerini ve ileriki dönemde de aylık olarak 4.000 adet küre dağıtımına kadar çıkmak istediklerini söyledi. Geliştirici ekip, önümüzdeki yılın başlarında kendi kripto para ağlarını hayata geçirerek söz verdikleri coinleri dağıtmayı hedefliyor. Geliştiriciler, çalışmaya katılan insanların ne kadar kripto para kazanacağına dair ise herhangi bir açıklama yapmadı.

Worldcoin, dünya nüfusuna kripto para temini yapmayı hedefleyen en istekli ve karmaşık girişimlerden birini temsil ediyor. Proje, “evrensel temel gelir” kavramına benzerlik gösteriyor. Projenin çok ağır eleştiriler aldığını söylediğimizde şaşıracağınızı düşünmüyoruz. Hatta projenin kendi geliştiricileri bile, projenin sonucunda ortaya çıkacakların “belirsiz” olduğunu ifade ediyor.

Bununla birlikte Worldcoin’in kurucularından biri olan Alex Blania, kürelerin çektiği iris görüntülerinin harfler ve sayılardan oluşan eşsiz bir koda dönüştürüldükten sonra silindiğini belirterek projenin insanların gizliliklerine aykırı bir durum oluşturduğu iddialarını da yalanladı.

Geliştiricilere göre, iris taramalarından sonra elde edilen kod yalnızca, katılımcıların daha önce proje kapsamında Worldcoin alıp almadığını kontrol edecek.

Blania, kripto paraların temelini oluşturan dijital defter teknolojisine atıfta bulunarak şunları söyledi: “Bir şekilde iris kodlarınıza sahip olsam bile, Blockchain üzerinde hangi kodun kime ait olduğunu bilmek gibi bir imkanım asla olmayacak.”

İlgili Haber:  Ünlü İstihbaratçı Edward Snowden, Çok Tartışılan Worldcoin'i Yerden Yere Vurdu!

Projenin Amacı Herkese Temel Bir Gelir Sağlamak

Worldcoin, Ethereum Blockchain’i üzerinde inşa edildi. Projenin amacının her insana temel bir gelir sağlamak ve düzenli olarak belirli bir miktardaki paranın insanlara aktarması olduğu belirtildi.

Blania şimdiye kadar projeye katılan insan sayısının 130.000 kadar olduğunu ve ortaya çıkacak olan tokenin de yeni finansal uygulamalar için kullanılabilecek değerli bir teknoloji haline geleceğini söyledi.

Worldcoin toplamda 10 milyar adet token dağıtımı yapmak istiyor. Elde edilen gelirin %80’i kullanıcılara, %10’u şirketin yatırımcılarına %10’u ise küreleri üreten ve kripto paranın ağını geliştiren bir vakfa nakledilecek.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar