8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Wormhole Protokolü Hacklendi, 320 Milyon Dolarlık Ethereum Çalındı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Solana, Ethereum, Avalanche ve diğer blok zincirler arasında popüler bir çapraz zincir kripto köprüsü olan Wormhole protokolünden bir bilgisayar korsanı 320 milyon dolarlık Wrapped Ethereum (wETH) çekmeyi başardı.

Binance indirim kodu

Wormhole üzerindeki wETH, Ethereum fiyatına sabitlenmiş ancak diğer ağlarla birlikte çalışabilen bir kripto para birimidir. WETH oluşturmak için, kullanıcıların önce Ethereum’u stake etmesi gerekir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Wormhole ekibi çalınan tüm fonların protokole geri yükleneceğini duyurdu. Dolayısıyla herhangi bir kullanıcı kaybı olmayacak gibi gözüküyor. Ancak Reddit tarzı forum sitelerinde çalınan fonların bu kadar hızlı bir şekilde kompanse edilebiliyor olması şüpheyle karşılandı.

Wormhole ekibi yaptığı açıklamada güvenlik açığını dün gece yarısından kısa bir süre sonra düzelttiklerini ve kısa bir süre sonra tüm wETH’lerin 1:1 olacak şekilde geri yüklendiğini söylediler.

Blok zincir analiz firması Elliptic, güvenlik açığının Wormhole’un “koruyucu” hesapları (guardian) doğrulamamasından kaynaklandığı sonucuna vardı ve bu da saldırganın herhangi bir ETH yatırmadan 120.000 wETH mint edebilmesine neden oldu.

Bilgisayar korsanı daha sonra 93.750 wETH’yi Ethereum ile, kalanını ise Solana ile takas etti. Saldırgan Solana’ya çevirdiği tokenlere dokunmadı.

Ekip fonları nasıl geri kompanse edebildi?

Çarşamba günkü saldırıdan sonra Wormhole ekibi, saldırgana Ethereum blok zinciri üzerinden bir mesaj gönderdi. Hackera hitaben yazılan mesajda şöyle dendi;

“Solana VAA doğrulamasından ve mint tokenlerinden yararlanabildiğinizi fark ettik. Size bir anlaşma teklif etmek istiyoruz. Size 10 milyon dolarlık bir ödül sunuyoruz. Karşılığında mint ettiğiniz wETH’leri geri iade etmenizi istiyoruz”.

İlgili Haber:  Ethereum Tabanlı Köprülerden Son Bir Yılda Çalınan Fon Miktarı 1 Milyar Doları Geçti

blank

Bu mesajdan yarım saat sonra Wormhole ekibi güvenlik açığını araştırma maksadıyla ağı geçici olarak kapattıklarını belirten bir tweet attılar.

Çapraz zincir saldırıları

Çapraz zincirler üzerindeki saldırılar gün geçtikçe artıyor. Geçen hafta bir başka çapraz zincir protokolü Qubit de hacklenmişti.

Ondan önceki hafta da hackerlar çapraz zincir protokolü olan MultiChain’e saldırmış ve 3 milyon dolar çalmışlardı.

Çapraz zincirlerdeki açıkların bir an önce giderilmesi ve kullanıcıların dikkatli olması gerekiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar