En son yaşanan DeFi boğa döngüsü, popüler Bitcoin (BTC) tokenleştirme protokolünden Sarılmış BTC’nin (WBTC) kilitli toplam değerini (TVL) %900 arttırarak 1 milyar doları aşmasını sağladı.

Dönüm noktası, Ethereum’da (ETH) tokenize edilen tüm Bitcoinlerin kilitli toplam değerinin ilk kez 1 milyar doları aşmasından dört hafta sonra geldi. Şu anki tokenize Bitcoin’in kilitli toplam değeri yaklaşık 1.5 milyar dolara ulaştı ve Sarılmış Bitcoin’in üçte birini temsil etmeye başladı.

Sarılmış Bitcoin şu anda kilitli toplam değer açısından beşinci en büyük DeFi protokolü olmaya ve tüm sektörün kilitli sermayesinin yaklaşık %10’unu temsil etmeye başladı. Sarılmış Bitcoin’in kilitli toplam değeri ilk kez 8 Temmuz civarında 100 milyon doların üzerine çıktı.

Sarılmış Bitcoin, kullanıcıların Bitcoin’e sabitlenmiş bir ERC-20 tokeni olan WBTC karşılığında Bitcoin’i kilitlemelerine olanak tanıyor; bu da, Bitcoin sahiplerinin onu teminat olarak kullanarak çeşitli Ethereum destekli merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemine erişmesine yardımcı oluyor.

2020’nin ilk yarısında, Sarılmış Bitcoin’in kilitli toplam değeri 4 milyon dolardan 36 milyon dolara çıktı ve bu gelişme, üçüncü çeyrekte DeFi’ye yönelik aşırı bir talep artışı yaşanmasına neden oldu.

DeFi balonu, mayıs ayının sonunda piyasaya sürüldüğü günden bu yana Ren’in (REN) sanal makinesi (VM) ile 300 milyon dolardan fazla değere sahip Bitcoin’i kilitleyerek diğer Bitcoin tokenleştirme protokollerinden yararlandı.

REN’in fiyatı aynı dönemde kabaca %180 artış yaşadı ve token, Coinbase’de listelendikten sonraki 24 saat içinde %14 sıçrama gösterdi.

PieDAO’nun kilitli toplam değeri temmuz ayında kısa bir süre yükseldikten sonra mayıs ayının 1 milyon doların altındaki seviyelerine geri dönerken tüm tokenleştirme protokolleri kalıcı bir başarı elde edemedi.

A16z destekli Keep Network de tüm kullanıcılara ait Ether’i tasfiye etmeye çalışan ve yakın zamanda aldığı saldırılar nedeniyle güç duruma düşen tBTC protokolü nedeniyle son DeFi çılgınlığının ganimetlerini kaçırdı.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  Coinbase Pro, Wrapped Bitcoin'i (WBTC) Listeleyecek mi?

Bir Cevap Yazın