Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir?

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 3 hafta önce

blank

Wrapped Bitcoin (WBTC), Türkçe “Sarılmış Bitcoin” anlamına gelir ve Bitcoin’i temsil eden bir ERC20 tokenidir. Bir WBTC, bir BTC’ye eşittir. Aynı şekilde BTC de WBTC’ye tersi yönde dönüştürülebilir.

blank

Kısaca

  • WBTC, DeFi uygulamalarına daha fazla likidite sağlamak için tasarlanmış bir Ethereum tokenidir.
  • Bitcoin sahipleri BTC’lerini WBTC şeklinde ödünç verebilir ve faiz kazanabilir.
  • WBTC, daha sofistike finansal hizmetler sağlanmasına yardımcı olmak için DeFi konsepti altında çalışan bir grup kuruluş tarafından yönetilmektedir.

Bu yazıda, WBTC’nin Bitcoin’i Ethereum ekosistemine nasıl getirdiğini öğreneceğiz.

Bitcoin, dünyanın ilk, en büyük ve en yaygın kripto varlığıdır. Bitcoin 10 yılı aşkın bir süre önce oluşturuldu. O günden bugüne devrim niteliğindeki “eşler arası elektronik nakit sistemi”nin arkasındaki teknoloji büyük ölçüde aynı kaldı. Bununla birlikte, blockchain ekosisteminin diğer bölümlerinde yenilikler ortaya çıkmaya devam etti. Bunların en önemlilerinden biri “merkezi olmayan finans” anlamına gelen DeFi oldu. WBTC, Bitcoin’in değerini ve likiditesini DeFi ekosistemine getiriyor.

Wrapped Bitcoin (WBTC) nedir?

Wrapped Bitcoin (WBTC), Türkçe’de “Sarılmış Bitcoin” anlamına gelir ve sadece Bitcoin’i temsil eden bir ERC20 tokenidir. Bir WBTC, bir BTC’ye eşittir. BTC, WBTC’ye dönüştürülebilir ve bunun tersi de geçerlidir. Bir ERC20 tokeni olmak, WBTC’nin transferini normal Bitcoin’den daha hızlı hale getirir, ancak WBTC’nin temel avantajı, Ethereum cüzdanları, dapp’ler ve akıllı sözleşmeler dünyasına entegrasyonudur. Şu an dolaşımda 900’den fazla WBTC bulunuyor.

WBTC’yi kim icat etti?

Wrapped BTC, Ocak 2019‘da Ethereum ana ağında piyasaya sürüldü. WBTC, DeFi ekosistemindeki BitGo, Ren, Dharma, Kyber, Compound, MakerDAO ve Set Protocol gibi büyük oyuncular arasında bir işbirliği projesi olarak dünyaya geldi. Asıl amaç Ethereum ağına daha fazla likidite getirmekti. Proje bugün itibariyle WBTC DAO adı verilen “Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon” tarafından kontrol ediliyor.

WBTC, BTC’yi Ethereum ağına getiren tek proje değil. Bir BTC’yi temsilen imBTC adında yeni bir ERC20 tokeni oluşturuldu. Günümüzde tedavülde 460’ın üzerinde imBTC tokeni bulunuyor.

Bunun nesi bu kadar özel?

Ethereum’daki en popüler DeFi dapp’larının çoğu, belirli bir teminat kullanımını gerektirir. MakerDAO ve Compound gibi ürünler, kullanıcıların diğer kripto varlıklarını ödünç alabilmeleri için ellerindeki mevcut kripto varlıklarını kilitlemelerini gerektirir. Ethereum’un genel değeri Bitcoin’den önemli ölçüde daha küçük olduğu için, bu protokoller çok fazla büyümez. Bitcoin’i Ethereum ağına getirerek, protokollerin likiditesi artar ve böylece dapp’ler için daha fazla teminat kaynağı oluşturulabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Peki başka neyi farklı?

Bitcoin ve Ethereum blokzincirleri birbirleriyle konuşamadıkları için aradaki iletişimi sağlamak için üçüncü bir tarafa yani insanlara güvenmek gerekiyor. BTC ile karşılaştırıldığında, Wrapped BTC asla orijinaliyle aynı düzeyde güvenliğe sahip olmayacak çünkü sistemin yönetimi kod tarafından değil, insanlar ve kuruluşlar tarafından yapılıyor.

Güveni ve şeffaflığı artırmak için WBTC, düzenli denetimlerden geçer ve Bitcoin ve Ethereum ağlarındaki tüm zincir içi işlemleri ve doğrulamaları açık bir şekilde yayınlar. Kullanıcılar, Bitcoin blok zincirindeki WBTC adresine ne kadar BTC gönderildiğini bağımsız olarak doğrulayabilir ve ardından bu işlemlerin Ethereum blok zincirinde WBTC tokenlerinin oluşturulmasıyla eşleşip eşleşmediğini kontrol edebilir. BTC’yi geri almak için WBTC’nin tersine yazma işlemi de zincir üzerinde izlenebilir.

WBTC tokenleri nasıl üretilir?

WBTC DAO’nun yönetici üyeleri, protokoldeki büyük güncellemelerin ve değişikliklerin yanı sıra sistemi yöneten diğer kişilerin rollerini kimin üstlenebileceğine karar verir.

BTC’ye sahip olan ve bunu WBTC’ye dönüştürmek isteyen kullanıcılar, satıcılarla (merchants) etkileşime girmelidir. Satıcılar, kullanıcıların kimliğini doğrulamak için doğrulama prosedürleri uygulayarak WBTC tokenlerini üretme veya yakma sürecini başlatır. Custodians yani Muhafızlar, sarılmış olan gerçek BTC’yi korurlar ve Ethereum blok zincirindeki tokenlerin gerçekten üretimini ve yakımını yaparlar. WBTC yakıldığında, BTC, emanetçinin gözetiminde kullanıcıya iade edilir. Yeni WBTC üretildiğinde, BTC kullanıcıdan alınır ve muhafız kuruluş tarafından saklanır.

WBTC tokenleri nasıl elde edilir?

WBTC ERC20 tokeni olduğu için, Kyber veya Uniswap gibi merkezi olmayan borsalarda işlem yapabilirsiniz. BTC’yi WBTC ile takas etmek istiyorsanız; Dharma, Kyber, Set Protocol, GOPAX, AirSwap, Prycto, Ren ve ETHfinex gibi WBTC satıcılarından birini ziyaret edebilirsiniz.

WBTC ile ne yapabilirsiniz?

Compound kullanarak WBTC ödünç alabilir ve ödünç verebilirsiniz veya bZx’in Fulcrum dapp’ında marj ticareti yapmak için WBTC kullanabilirsiniz.

WBTC’nin geleceği

Aslında WBTC’nin geleceği daha çok, bireylerin WBTC’yi nasıl kullandığıyla değil, geliştiricilerin WBTC kullanarak neler oluşturduğuyla ilgilidir. Bir ERC20 tokeni olan WBTC, DeFi uygulamaları için bir yapı taşı haline gelebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dünyanın En Büyük Beş Kripto Borsasından Biri Olan Bybit, Kanadalı Düzenleyicilerle Mahkemelik Oldu: İşte Detaylar

Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), Bybit'in "kayıtsız bir kripto varlık ticaret platformu" olduğunu iddia etti. Haberin Özeti OSC, Mart ayında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend