Xend Finance, DeFi Hizmetlerini Afrika’ya Taşıyor

Nijeryalı girişim, üyelerinin merkezi olmayan finans hizmetlerini kullanmalarına izin vermek için kredi birlikleri ve kooperatifler ile bir platform sağlamak adına Binance Akıllı Zincir’i kullanıyor.

Haberin Özeti

  • Xend Finance, Afrikalı müşterilerine DeFi hizmetlerini de sunma kararı aldı.
  • Kararın altında yatan temel etken Afrika ülkelerinin itibari para birimlerinin çoğu zaman diğer ülkelere kıyasla devalüe olması olması.

Xend Finance bugün, Afrika’daki kredi birliklerinin ve kooperatiflerin üyelerine DeFi hizmetleri sunmasını sağlamak için bir platform başlattı.

Proje Binance Akıllı Zincirinde Çalışacak

Xend Finance CEO’su Ugochukwu Aronu, Xend projesini hızı, çapraz zincir transferleri desteği, düşük ücretleri ve Ethereum Virtual Machine ile uyumluluğu nedeniyle Binance Akıllı Zincir üzerine kurduğunu söyledi. Aronu, “Binance, inşa ettiğimiz şeyin değerini, kripto ve kripto dışı dünyada yaratacağı etkiyi gördü.” dedi.

Aronu, Xend’i Kasım 2020’de Nijerya’nın Enugu kentinde başlattı. “Afrika’daki birçok ülkenin vatandaşları için sorun, para birimi değerlerinin çılgınca dalgalanması ve çoğu zaman diğer bölgelere kıyasla büyük ölçüde devalüe olması” diyen Aronu, platformlarını buraya taşımalarındaki temel etkenin bu durumu değiştirmek olduğunu belirtti. Xend CEO’su konu ile ilgili, “İnsanların paralarının bir gecede değer kaybına uğrayacağından endişe etmeden birikimlerini istikrarlı para birimlerine kanalize etmelerini ve DeFi aracılığıyla daha yüksek faiz oranları elde etmelerini sağlayacağız. Blockchain’in Afrika halkı üzerinde olumlu bir etkisi olacağı için çok heyecanlıyız.” ifadelerini kullandı.

Xend Finance, Aralık 2020’den Ocak 2021’e kadar 75 ülkede 1500’den fazla katılımcıyı içeren bir aylık testnet çalıştırdı. Aronu, Xend’in kooperatifler, kredi birlikleri ve bu birliklerin üyeleri için esnek tasarruflar ve merkezi olmayan sigorta da dahil olmak üzere birden fazla tasarruf stratejisi sağlayacağını söyledi.

  DeFi Sigorta Şirketi Nexus Mutual, 2.7 Milyon Dolar Fon Topladı

“DeFi, Her Gelir Düzeyinden İnsana Ulaşmalı”

Proje ayrıca bugün Balancer üzerinde Token Oluşturma Etkinliği aracılığıyla piyasaya sürülen $ XEND tokenini başlattı. Xend Finance, protokol üzerinde işlem gerçekleştiren kullanıcıları $ XEND tokeni ile ödüllendirecek.

Bundle Africa CEO’su ve Binance’in eski Afrika Direktörü Yele Bademosi, Xend ekibinin çalışmalarının, tüm insanların merkezi olmayan finansmanın avantajlarına erişimini sağlamak için kritik önem taşıdığını söyledi. Bademosi, “DeFi’yi her gelir düzeyinden ve teknik beceriden insanlara sunmakla yaptıkları şey, fiat para biriminin istikrarsız olduğu ülkelerdeki insanlara alternatif bir yolu göstermek.” diye ekledi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın