29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

XRP Dostu Londra, Ripple’ın Yeni Evi Olabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Ripple, merkezini San Francisco’dan Londra’ya taşımayı tartıyor. Japonya ve Singapur da adaylar arasında yer alıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ripple, ABD’deki yasal belirsizlik nedeniyle Londra’ya taşınmayı düşünüyor.
  • Kripto para biriminin durumu, kendi içerisinde yoğun bir biçimde tartışılıyor.
  • İngiltere, XRP’nin bir menkul kıymet olarak kabul edilmeyeceğine dair Ripple’a güvence verdi.

CEO Brad Garlinghouse, CNBC ile yaptığı bir röportajda, İngiltere’deki düzenleyici Finansal Davranış Otoritesinin Ripple’a, XRP’yi bir menkul kıymet olarak görmediğine dair güvence verdiğini söyledi. Bunun yerine FCA, XRP’yi bir para birimi olarak görüyor. Bu açıklık sayesinde Ripple için Birleşik Krallık’ta faaliyet göstermenin avantajlı olacağı yorumu yapıldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

10 milyar dolarlık fintech şirketi, birkaç potansiyel yeni faaliyet alanını düşünüyor ve Garlinghouse, XRP kripto para biriminin yasal statüsünün herhangi bir kararda anahtar olduğunu belirtti. Japonya, Singapur ve İsviçre de bu anlamda değerlendirilen konumlar arasında yer alıyor.

XRP’nin Durumu Diğer Kripto Birimlerine Göre Daha Karmaşık

Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kripto para birimleri konusundaki duruşunu uzun süredir rahatsız ediyor. SEC, Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymet olmadığı, XRP’nin durumunun ise daha karmaşık olduğu konuşuluyor.

Firma, XRP’nin kayıtsız ve yasadışı bir şekilde ihraç edilen bir menkul kıymet olduğunu ve Ripple’ın yanıltıcı beyanlarda bulunduğunu iddia eden yatırımcılarla yasal bir mücadele veriyor. Ripple ise bu iddiaları yalanlıyor.

Bu şekilde etiketlenmek, XRP’yi katı kurallara tabi tutacak ve Ripple için büyük sorun teşkil edecektir. Ripple, söz konusu kripto para biriminden bağımsız olduğunu iddia etse de var olan XRP tokenlerinin yarısından fazlasını elinde bulunduruyor.

Ripple, bu fonların büyük bir kısmını emanette tuttuğunu ve temel olarak dijital varlığı finansal hizmet müşterileri için hızlı ve ucuz bir şekilde para transferi yapmak için kullandığını söylüyor.

İlgili Haber:  Çin'in CBDC Denemeleri Bazı Bölgelerde Başladı - Dijital Cüzdanlar Mobil Mağazalarda Yayınlandı

Garlinghouse Japonya Pazarını Övdü

Çarşamba günü Bloomberg ile yaptığı bir röportajda Garlinghouse, “Düzenleme, bir tahmin oyununa dönüşmemeli.” dedi. ABD’de, düzenleyici kurumların, kripto para birimlerini; para birimi, emtia, mülk veya menkul kıymetler olarak sınıflandırabileceğini belirten Garlinghouse, şirketin ilk tercihinin, mümkün oldukça, ABD’de kalmak olacağını vurguladı.

ABD’deki duruma “zıt” olan düzenlemeleri nedeniyle Japonya’yı öven Garlinghouse, Japonya’nın SBI Holdings ile bağları sayesinde Ripple için en hızlı büyüyen pazarlarından biri olduğuna dikkat çekti.

XRP’nin, son zamanlarda dört kripto para birimi için destek sunacağını duyuran PayPal tarafından seçilmemesi hakkındaki görüşü sorulduğunda ise Garlinghouse, yine düzenleyici kurumun belirsiz tutumunu suçladı.

Ripple’ın İcra Kurulu Başkanı Chris Larsen, bundan iki hafta önce, firmanın ABD’yi terk edebileceğini söylemişti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar