XRP Fiyatı %12 Artarak 1 Dolar Seviyesini Geçti

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

XRP’deki fiyat artışının, Ripple ve SEC davasındaki yeni bir gelişme ile ilgili olduğu düşünülüyor.

blank

Haberin Özeti

  • XRP, son 24 saatte %12’lik bir fiyat artışı yaşadı ve 1 Dolar seviyesini geçti.
  • Artış, Ripple’ın SEC tarafından dava ile ilgili yasal tavsiye kayıtlarına erişim talebinin engellenmesinden birkaç gün sonra gerçekleşti.

XRP fiyatı, son 24 saat içinde %12’lik bir artış yaşayarak 1 Dolar seviyesini aşmayı başardı. Yukarı yönlü hareket, XRP için son bir haftada %26’dan fazla artış yaşandığı anlamına geliyor.

blank

XRP Fiyatı Neden Arttı?

Bugün yaşanan fiyat artışının Ripple ve SEC arasındaki davada meydana gelen yeni bir gelişme ile ilgili olduğu düşünülüyor. SEC, geçtiğimiz günlerde, Ripple’ın dava kapsamında aldığı yasal tavsiye kayıtlarına erişim talebinde bulunmuştu. Ancak bu talep Yargıç Netburn tarafından reddedildi ve Ripple dava sürecinde bir zafer daha kazanmış oldu.

ABD düzenleyici kurumu SEC, geçtiğimiz yıl Aralık ayında XRP’yi menkul kıymet olarak nitelendirmiş ve Ripple’ın da kayıt dışı menkul kıymet satışlarından 1.3 milyar Dolar gelir elde ettiğini öne sürerek şirkete dava açmıştı. Ripple ise bu süreçte iddiaları sürekli olarak reddetti.

Son olarak 7 Mayıs tarihinde SEC, Ripple’ın XRP ile ilgili aldığı yasal tavsiye kayıtlarına erişim talebinde bulundu. SEC, bu kayıtların dava sürecinde kendi savlarını destekleyeceğini öne sürdü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ancak SEC’in planı başarısız oldu. ABD Sulh Hakimi Sarah Netburn, 30 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, “SEC’in talep ettiği kayıtlar, avukat – müvekkil gizliliği kapsamındaki verilerdir ve bu yüzden paylaşılamaz.” dedi.

Dava Süreci ve XRP Fiyatı

SEC ve Ripple arasındaki dava sürecinde XRP fiyatı ise oldukça önemli bir artış yakaladı. Davanın açıklanmasından sonra bir süreliğine 0.50 Dolardan 0.21 Dolar seviyelerine kadar düşen XRP fiyatı, sonrasında ise oldukça hızlı bir artış rallisine başladı. Bir yandan dava devam ederken XRP fiyatı 15 Nisan tarihine kadar 1.84 Dolara yükseldi.

Geçtiğimiz iki – üç haftalık süreçte ise, kripto para piyasasının genelindeki düşüş eğilimine paralel olarak XRP fiyatı da 0.80 Dolar seviyesine kadar geriledi. Son olarak 30 Mayıs tarihinde Yargıç Netburn’ün açıkladığı olumlu karar ile birlikte XRP fiyatı tekrardan 1 Dolar seviyesini geçti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend