XRP Fiyatı 3 Temel Faktör Nedeniyle Bir Ayda %91 Arttı

Geçen ay itibariyle sonunda bir miktar kıvılcım bulmayı başarabilen XRP’nin fiyatı, şu anda Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) ile çekişme halinde ilerleyerek %91 artış gösterdi.

XRP yükselişi için olası katalizörlerin; benzersiz adreslerdeki artış, Ripple‘den geri alımlar ve yeni bir ürünün satış olasılığı olduğu söylendi.

Benzersiz XRP adresleri artıyor

Zincir içi veriler, blok zincirinde gerçekleşen faaliyeti doğru bir şekilde yansıttığı için bir kripto para birimi etrafındaki genel duyarlılığı tasvir etme konusunda faydalı olabiliyor.

XRP söz konusu olduğunda, XRP ile etkileşime giren adreslerin kasım ayı sonlarında artış gösterdiği görülüyor. Kripto para birimi, 22 Kasım’da bir günde %27 arttığında trendin yoğunlaştığı biliniyor.

Bir zincir içi analiz firması olan Santiment’teki analistler, aktif adreslerdeki tek günlük artışın 1 Mayıs’tan beri görülen en yüksek seviyeye ulaştığını belirterek Ripple’ın fiyatının, +%27 fırladığını ve XRP ağında tek bir günde işlem gören benzersiz adreslerin miktarının, 24.408 ile 1 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyeye çıktığını söylüyor.

Aktif adresler, çeşitli nedenlerle fiyatla birlikte artabiliyor. Bu nedenlerin birincisinin XRP’yi biriktiren adres sayısının, değer artışlarını arttırabilmesi olduğu belirtilirken ikincisinin ise blok zincirindeki kullanıcı aktivitesinde genel bir artış yaşanabilmesi ihtimali olduğu kaydediliyor.

Ripple geri alımları XRP fiyatını yükseltebilir

2020’nin üçüncü çeyreğinde Ripple, bir geri satın alma programında 45.5 milyon dolar değerinde XRP satın aldı. Şirket, gerçekleştirdiği bu girişimi “sağlıklı pazarları destekleme hamlesi” olarak nitelendirdi.

2020’nin 3. çeyreğinde listelenen satış özeti, toplam 45.5 milyon dolarlık satın alma raporunu içerirken önceki çeyreklerde Ripple, XRP’yi geri satın almamıştı.

Raporda; 2020 yılının ikinci çeyreğinin XRP Piyasaları Raporu’nda da belirtildiği üzere Ripple’ın sağlıklı pazarlarını desteklemek amacıyla XRP satın aldığı ve satın almaya devam edebileceği açıklandı.

  Bitcoin'in Gerçek Hacmi Önceki Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini İkiye Katladı

Geri alımın, alıcının hisse senetleri, emtialar veya kripto para birimleri olmak üzere bir varlığa olan talebinin artmasına neden olabileceği belirtildi.

45.5 milyon dolar, kripto para borsası piyasasında XRP’nin değerini önemli ölçüde etkileyecek kadar büyük bir miktar olmasa da varlığın etrafındaki piyasa duyarlılığını canlandırabilirdi.

Ripple yeni bir hizmet sunabilir

Kasım ayı başlarında Ripple Labs, Paystring adlı bir ürün için ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne ticari marka başvurusunda bulundu.

Ticari marka başvurusunda Paystring, havale alma ve gönderme için elektronik finansal hizmetler kategorisindeki bir ürün olarak tanımlandı.

Paystring ticari marka tescilinin; elektronik finansal hizmet kategorilerini, yani bir bilgisayar ağı üzerinden itibari para birimlerinde ve sanal para birimlerinde havale ve ödeme gerçekleştirmeyi veya bir bilgisayar ağı üzerinden itibari para birimleri ile sanal para birimlerini takas etmeye yönelik parasal hizmetleri kapsamayı amaçladığı kaydedildi.

Yeni ürünün piyasaya sürülmesi haberiyle XRP geri alımlarını çevreleyen heyecanın birleşmesinin ve zincir içi verilerdeki yükselen adres sayısının, XRP’nin son 16 ayın en önemli yükselişini yaşamasının arkasındaki ana faktörler olabileceği ifade edildi.

Sonuç olarak XRP, uzun zaman dilimi çizelgelerinde iki çok yıllı aralıktan çıkmayı başardı. En önemlisi haftalık grafik, Kasım 2018’den beri görmediği bir fiyat seviyesine net bir kırılma gösterdi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın