7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

XRP Fiyatı %9 Oranında Yükseldi: Ripple ve SEC Davasında Yeni Gelişme!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bu hafta Ripple, SEC’e karşı uzun süredir devam eden davasında bazı güçlü hamleler yaptı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Piyasa değerine göre yedinci en büyük kripto para olan XRP’nin fiyatı, son 24 saatte %9 oranında artarak 1.19 Dolar seviyesine ulaştı.
  • XRP geliştiricisi Ripple, SEC ile devam eden davasında bu hafta bazı güçlü hamleler yaptı.

Piyasa değerine göre yedinci en büyük kripto para olan XRP fiyatı, son 24 saatte %9 oranında artarak 1.19 Dolar seviyesine ulaştı.

Binance indirim kodu

XRP Fiyatı 1.19 Dolara Ulaştı

XRP fiyatındaki artış, kripto paranın geliştiricisi Ripple’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) karşı uzun süredir devam eden yasal mücadelesinde bazı güçlü hamleler yapmasının ardından geldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

21 Aralık 2020’den bu yana Ripple, SEC ile zorlu bir yasal mücadele veriyor. SEC, Ripple’ın XRP’yi “kayıtsız bir menkul kıymet” olarak sattığını ve bundan 1.38 milyar Dolar gelir elde ettiğini iddia ediyor. Ripple ise bu satışların “menkul kıymet teklifleri” oluşturduğunu reddediyor.

SEC ve Ripple Davasında Son Durum

Perşembe günü, Ripple, ABD Sulh Hakimi Netburn’a, dava başladığından bu yana SEC’e sunduğu 30.000 Kabul Talebine (RFA) neredeyse hiç yanıt almadığını ve SEC’in davayı “ihmal ettiğini” belirtti.

RFA’lar, davadaki belirsizlikleri çözerek davayı daha hızlı ilerletmeyi amaçlayan bazı sorulardan oluşuyor.

SEC ise bu RFA’ları “mantıksız ve baskıcı” olarak nitelendirdi ve halihazırda yaklaşık 254 RFA’ya yanıt vermenin 100 saatten fazla sürdüğünü belirterek yüksek sayıda RFA karşısında çaresiz kaldığını iddia etti.

SEC, doğru cevabı vermek için her bir RFA’da yaklaşık 24 dakikaya ihtiyaç duyduğunu belirtti. Kurum, bu süreci ince eleyip sık dokuyor; çünkü vereceği cevaplar mahkemede aleyhine kullanılabilir.

İlgili Haber:  XRP Fiyatı %12 Artarak 1 Dolar Seviyesini Geçti

Eski Bir SEC Çalışanının Açıklamaları Davanın Akışını Değiştirdi

Öte yandan Ripple bu hafta SEC’e karşı güçlü bir hamle daha oynadı. Bu yeni tartışmanın merkezinde, SEC’in Kurumsal Finansman Bölümü eski direktörü Bill Hinman’ın 2018 yılında yaptığı bir konuşma yer alıyor.

Bill Hinman söz konusu konuşmasında Ethereum’un bir “menkul kıymet” olmadığını söylüyor. SEC, bunun Hinman’ın kişisel görüşü olduğunu iddia etse de; Ripple, bazı e-postaları da kanıt olarak göstererek Hinman’ın konuşmasının SEC politikasını direkt olarak yansıttığını savunuyor.

Dava yargıcı Sarah Netburn, Cuma günü Ripple lehine karar verdi ve incelemesine söz konusu e-postaları da dahil edeceğini açıkladı.

Tüm bu gelişmeler de XRP fiyatındaki artışı hızlandıran temel etkenler olarak dikkat çekti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar