30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

XRP Fiyatı %17 Arttı; Stellar ise Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

XRP ve Stellar, bugün oldukça iyi bir performans sergiliyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • XRP fiyatı bugün %17 artarak 1.60 Dolar seviyesine ulaştı.
  • Stellar (XLM) ise %18 artışla 0.70 Dolara ulaştı ve bu, tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kaydedildi.
  • Her iki kripto paranın da yükselişi Elon Musk’ın Bitcoin ile ilgili yaptığı açıklamalarla hız kazandı.

Stellar ve XRP yükselmeye devam ediyor. XRP, son 24 saatte %17 değer kazanarak hafta başından bu yan en yüksek fiyatı olan 1.60 Dolara yükseldi. Stellar ise %18 artışla 0.7 Dolara ulaştı ve bu, tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kaydedildi.

Binance indirim kodu

XRP ve XLM Arasındaki Bağlantı

İki kripto para da bir şekilde birbiriyle ilişkilidir. Her ikisi de Jed McCaleb’in üretimi olarak değerlendirilebilir. McCaleb, ayrıca, XRP’yi yerel kripto parası olarak kullanan Ripple protokolünün de mimarlarından biridir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

2013’te McCaleb, Stellar’a (XLM) odaklanmak için Ripple’dan ayrıldı. Stellar da tıpkı Ripple gibi hızlı ve ucuz bir ödeme ağı olarak tasarlandı.

XRP ise buradaki daha büyük balık olarak tanımlanabilir. Nomics verilerine göre, Stellar’ın 18 milyar Dolarlık bir piyasa değeri bulunurken; XRP ise yaklaşık 57 milyar Dolarlık bir piyasa değerini elinde tutuyor.

Bununla birlikte, Stellar geçen hafta XRP’ye göre önemli ölçüde daha iyi bir performans gösterdi. Son yedi günde XLM fiyatı %31.9 artarken XRP ise sadece %4 arttı.

Elon Musk, Kripto Piyasalarını Etkiledi

Her ikisinin de başarısı, Bitcoin’in çevreye zararlı olduğu konusunda eleştiriler getiren Elon Musk’ın açıklamalarına atfedilebilir. Bu hafta attığı tek bir tweet ile Musk, Bitcoin fiyatını 55.000 Dolar seviyesinden 49.000 Dolar seviyesine kadar düşürdü.

Hem Stellar hem de XRP, Bitcoin’den çok daha az enerji kullanıyor. Söz konusu kripto paralar, işlemleri doğrulamak için az sayıda doğrulayıcıya ihtiyaç duyarken; Bitcoin ise oldukça fazla enerji tüketen milyonlarca bilgisayardan güç alıyor.

İlgili Haber:  CryptoPunks NFT'leri Christie's Müzayede Evinde 16.9 Milyon Dolara Satıldı

Çevre konusunda daha duyarlı olan ve az enerji tüketen bazı diğer kripto paralar da Musk’ın açıklamasından bu yana iyi bir performans gösteriyor. Son 1 gün verilerine göre bu kripto paralar arasında, Hedera Hashgraph %16.37 artışla 0.36 Dolara, Solana %15 artışla 47 Dolara, Cardano %10 artışla 2.39 Dolara ve Algorand %8 artışla 1.53 Dolara yükseldi.

Yukarıda belirtilen kripto paraların büyük bir bölümü Bitcoin’deki enerji yoğun iş kanıtı fikir birliği mekanizması yerine çevreye çok daha az zarar veren hisse kanıtı mekanizmasını kullanıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar