2 Aralık 2022, Cuma
11 C
İstanbul

XRP Fiyatı Durgun Temposundan Bir Türlü Kurtulamıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin (BTC), kripto piyasasında görülen son yükseliş denemesiyle ana akımın ilgi odağının çoğunu elinde tutarken altcoin XRP de geçtiğimiz ay içinde yükseliş gösterdi ve daha önce kaybettiği ivmeyi geri kazanmak için çok yıllık bir düşüş trendinden çıkmayı başardı. Mart ayında ABD doları karşısındaki fiyatı 0.15 dolar civarında seyreden XRP, aralık ayının ilk haftasında 0.80 dolar civarında bir zirveye kadar yükseldi.

Binance indirim kodu

Bununla birlikte, tüm olumlu gelişmelere rağmen XRP‘nin değeri 1 dolarlık psikolojik engelini bir türlü aşamadı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Toplam piyasa değeri açısından en büyük üçüncü kripto para birimi, yaklaşan Flare Network airdrop haberleri ile bile herhangi büyük bir adım atamadı ve 0.50 dolar civarında kalmayı sürdürdü.

Ripple tarafından desteklenen bir başlangıç olan Flare Network, Spark (FLR) tokenlerini 12 Aralık günü saat 12:00’de, katılımcı borsalarda tutulan XRP varlıklarına göre bire bir oranında dağıtma sürecini başlattı. Ek olarak Metamask ve Ledger gibi Ethereum cüzdanlarının da kullanıcılarının etkinliğe katılmasına izin verdiği kaydedildi. Bakiyeler bu ay çözülecek olsa da nihai token dağıtımının 2021’de gerçekleşeceği belirtildi.

Teknik olarak bakıldığında Flare Network’ün, Ethereum Sanal Makinesi’ni dijital çerçevesine entegre ederek XRP’yi Ethereum ekosistemine bağlayan iki yönlü bir köprü tasarlamayı amaçladığı bildirildi. Sonuç olarak XRP’nin Ledger’da çeşitli gelişmiş akıllı sözleşmelerden yararlanmasının mümkün olacağı öngörüldü.

Flare Network airdropu, XRP için büyük bir gelişmenin göstergesi mi?

Son zamanlarda kripto dünyasında merkezi olmayan finans çözümleri sunan birçok yeni projenin ortaya çıkmaya başladığı görülüyor. Öte yandan XRP gibi “eski zaman” dijital para birimleri, en başından beri güçlü topluluklarıyla ve ortak ağlarıyla övünerek kendi alanlarında faaliyet göstermeye devam ediyor.

Bir kripto para borsası olan AAX’in CEO’su Thor Chan, XRP’nin Flare Network ile ortak olma hareketinin basit bir airdrop’tan daha fazlası olduğunu belirterek bu hareketin XRP Ledger ile topluluğa akıllı sözleşme işlevlerini getireceğini söylüyor. Geçen hafta aşağı yönlü işlem görmesine rağmen XRP için kısa ve orta vadede 0.9 doları öngören Chan, özellikle de BTC ile ilgili duyarlılığın son haftalarda olduğu gibi yükselmeye devam edeceğini düşünüyor.

Soğuk cüzdan çözümleri sağlayıcısı Ngrave’nin CEO’su Reuben Merre ise airdropun değerinin hali hazırda XRP’nin değerine dahil edildiğinden ve mevcut olması durumunda, 0.5 dolar seviyesinin ötesinde bir dezavantajın muhtemel olduğundan emin görünüyor.

İlgili Haber:  Hackerlar, Tor Ağındaki Kripto Para Kullanıcılarına Saldırıyor

XRP’nin durgunlaşmasına neden olan ne?

Ripple projesi her zaman son derece ümit verici görünürken birçok kişi, ekosistemin tam olarak bankacılık sektörünün mevcut, modası geçmiş işlem protokollerinde devrim yapmak için ihtiyaç duyduğu şey olduğuna inanıyordu. Bununla birlikte Çin ve diğer bazı ülkelerin, kendi merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) geliştirilmesine ilişkin yaptığı açıklamaların ardından Ripple’ı küreselleştirme ihtiyacı azalmaya başladı.

Londra merkezli bir tokenize varlık borsası olan Currency.com analisti Mikhail Karhalev, son birkaç yılda Ripple’ın yalnızca Stellar ve diğer benzer bağımsız projelerden ziyade artan bir rekabetle karşı karşıya kaldığını belirterek bu rakiplerin en önemlilerinin, dünyanın dört bir yanındaki eyalet hükümetleri olduğunu söyledi.

Ripple’ın böyle bir yarışı kazanma şansının son derece düşük olduğuna inanan Karhalev, SWIFT sisteminin, kullanıcıların 24 saat ve sadece birkaç saniye içerisinde sınır ötesi ödemeler göndermesine olanak tanıyan “gpi Instant hizmetinin” lansmanını duyurduğunu hatırlattı.

Son olarak Flare Network’ün proje tokenlerinin dağıtımının, XRP’nin değeri ile ilgili olarak olumsuz bir rol oynayabileceği çünkü bir airdropun arka planına karşı bir token satın almanın, ek kar elde etme girişimi gibi göründüğü belirtildi. Anlık görüntüyü takiben XRP’nin değerinin %8 düştüğü gerçeği, bazı kişilerin airdroptan yararlanmanın bir yolu olarak XRP’yi tuttuklarını ancak Flare Network XRP varlıklarını kaydeder kaydetmez sattıklarını gösterdi.

Devam eden boğa dalgası XRP’nin geleceğinin göstergesi olmayabilir

XRP, kasım ayının son haftasından bu yana güçlü bir performans sergilemesine rağmen altcoin’in son zamanlarda bu kadar çok piyasa desteği alabilmesinin birincil nedeninin, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.892 dolara yükselmesi olduğu düşünülüyor. Dahası, esas olarak Bitcoin’e yatırım yapan büyük oyuncuların, daha yeni, daha sıradan kripto meraklılarını diğer para birimlerine yatırım yapmaya itmiş olabileceğine inanılıyor.

Bu bağlamda, kasım ayı boyunca BTC %40 artarken, Ether’in (ETH) %53 ve XRP’nin %166 büyüdüğü görülüyor. Bununla birlikte, Bitcoin ve Ether kasım ayının sonunda en yüksek seviyelerine ulaşırken Ripple’ın 1 Kasım’dan bu yana %230’luk bir artış gösterdiği ve ardından fiyatını biraz düşürdüğü biliniyor.

Karhalev, kripto meraklılarının daha fazla FLR elde etmek ve böylece kazançlarını ikiye katlamak için daha fazla XRP almaya hevesli olduğuna dikkat çekerek daha hızlı ivme artışının büyük ihtimalle Flare Network airdropuyla ilgili olduğunun altını çiziyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar