8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

XRP Fiyatı %4 Oranında Düştü: Bunun Nedeni Ripple’ın Token Arzını Artırması Olabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Ripple, token fiyatını dengede tutmak için periyodik olarak XRP satışı yapar.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ripple, her ay emanet hesabından belli bir miktar XRP’yi piyasaya sürer.
  • Bu, fiyatı dengede tutmak için yapılan bir uygulamadır.
  • Ripple, ayrıca piyasaya sürülebilecek XRP miktarına sınırlama da uygulayabilir.

Büyük miktarlarda kripto para hareketlerini izleyen Whale Alert hizmetine göre Ripple Labs, bugün emanet cüzdanındaki 1 milyar XRP’yi piyasaya dahil etti. Söz konusu XRP miktarının toplam değeri 1.6 milyar Dolar olarak belirtildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

XRP Fiyatı 1.57 Dolara Geriledi

XRP fiyatı düne göre %4.21 düşüş yaşadı ve token şu anda yaklaşık 1.57 Dolardan işlem görüyor.

Basitçe arz – talep yasasına göre, dolaşımda daha fazla XRP olması token için daha düşük değer anlamına gelir. Bugün yaşanan %4 oranındaki fiyat düşüşünün temel nedeni bu olabilir.

Ayrıca diğer kripto paraların aksine, XRP’nin arkasında onu kontrol eden önemli bir kurum bulunuyor. Bu kurum, XRP’yi kuran ekipten oluşan Ripple Labs’dir.

Ripple Labs, XRP’yi oluştururken toplam 100 milyarlık token arzının %55’ini emanet hesabında tutma kararı aldı. 2017 sonunda ise firma, token fiyatını kontrol etmek için 55 ay boyunca emanette tuttuğu XRP’yi periyodik olarak piyasaya dahil edeceğini duyurdu.

Ripple, genellikle, emanetten piyasaya dahil ettiği XRP’nin büyük bölümünü sonrasında emanet cüzdanına geri döndürür. Örneğin geçen ay 900 milyon XRP tokeni emanet cüzdanına iade edildi.

Ripple ve SEC

Geçen yıl Aralık ayında Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan 1.3 milyar Dolarlık bir dava ile ciddi yara aldı. SEC, Ripple’ın söz konusu tokenları bir menkul kıymet olarak sattığını iddia etti.

İlgili Haber:  Güvenlik Tokenlerini Aktarmak İçin Güvenli Bir Yöntem Bulundu

Dava açıklandıktan sonra XRP fiyatı dibe vurdu. 17 Aralık 2020’de 0.66 Dolar seviyesinde olan XRP, yılbaşı gecesi 0.23 Dolara kadar geriledi.

Ripple’ın hayata geri dönüşü ise dava sürecinde elde edilen başarılı ara kararlar sayesinde gerçekleşti. Ripple avukatları, SEC’e karşı zafer kazandıkça XRP fiyatı da büyük ölçüde toparlandı; ve hatta dava öncesi seviyesinden daha yüksek noktalara ulaşmayı başardı. Son olarak Ripple, davanın tamamen kapatılması talebinde bulunacağını açıkladı.

Bu açıdan, Aralık 2020’de yıkımın eşiğine gelmesine rağmen Ripple ve XRP, buradan daha güçlü bir şekilde çıkmış gibi görünüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar