XRP Fiyatı %4 Oranında Düştü: Bunun Nedeni Ripple’ın Token Arzını Artırması Olabilir

Önemli Gelişmeler

Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 1 hafta önce

Ripple, token fiyatını dengede tutmak için periyodik olarak XRP satışı yapar.

Haberin Özeti

  • Ripple, her ay emanet hesabından belli bir miktar XRP’yi piyasaya sürer.
  • Bu, fiyatı dengede tutmak için yapılan bir uygulamadır.
  • Ripple, ayrıca piyasaya sürülebilecek XRP miktarına sınırlama da uygulayabilir.

Büyük miktarlarda kripto para hareketlerini izleyen Whale Alert hizmetine göre Ripple Labs, bugün emanet cüzdanındaki 1 milyar XRP’yi piyasaya dahil etti. Söz konusu XRP miktarının toplam değeri 1.6 milyar Dolar olarak belirtildi.

XRP Fiyatı 1.57 Dolara Geriledi

XRP fiyatı düne göre %4.21 düşüş yaşadı ve token şu anda yaklaşık 1.57 Dolardan işlem görüyor.

Basitçe arz – talep yasasına göre, dolaşımda daha fazla XRP olması token için daha düşük değer anlamına gelir. Bugün yaşanan %4 oranındaki fiyat düşüşünün temel nedeni bu olabilir.

Ayrıca diğer kripto paraların aksine, XRP’nin arkasında onu kontrol eden önemli bir kurum bulunuyor. Bu kurum, XRP’yi kuran ekipten oluşan Ripple Labs’dir.

Ripple Labs, XRP’yi oluştururken toplam 100 milyarlık token arzının %55’ini emanet hesabında tutma kararı aldı. 2017 sonunda ise firma, token fiyatını kontrol etmek için 55 ay boyunca emanette tuttuğu XRP’yi periyodik olarak piyasaya dahil edeceğini duyurdu.

Ripple, genellikle, emanetten piyasaya dahil ettiği XRP’nin büyük bölümünü sonrasında emanet cüzdanına geri döndürür. Örneğin geçen ay 900 milyon XRP tokeni emanet cüzdanına iade edildi.

Ripple ve SEC

Geçen yıl Aralık ayında Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan 1.3 milyar Dolarlık bir dava ile ciddi yara aldı. SEC, Ripple’ın söz konusu tokenları bir menkul kıymet olarak sattığını iddia etti.

Dava açıklandıktan sonra XRP fiyatı dibe vurdu. 17 Aralık 2020’de 0.66 Dolar seviyesinde olan XRP, yılbaşı gecesi 0.23 Dolara kadar geriledi.

Ripple’ın hayata geri dönüşü ise dava sürecinde elde edilen başarılı ara kararlar sayesinde gerçekleşti. Ripple avukatları, SEC’e karşı zafer kazandıkça XRP fiyatı da büyük ölçüde toparlandı; ve hatta dava öncesi seviyesinden daha yüksek noktalara ulaşmayı başardı. Son olarak Ripple, davanın tamamen kapatılması talebinde bulunacağını açıkladı.

Bu açıdan, Aralık 2020’de yıkımın eşiğine gelmesine rağmen Ripple ve XRP, buradan daha güçlü bir şekilde çıkmış gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend