XRP Fiyatı Yükselmeye Devam Ediyor

Önemli Gelişmeler

Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 2 hafta önce

Ripple iyi bir hafta geçirdi. Yerel tokeni XRP, fiyatının iki günde %40’dan fazla artmasını kutluyor.

Haberin Özeti

  • XRP fiyatı son iki günde %40’dan fazla artış yaşadı ve şu anda 1.45 Dolar seviyesinde seyrediyor.
  • Ripple, SEC tarafından Aralık ayında kendisine karşı açılan davaya rağmen önemli bir performans gösteriyor.
  • Mahkemede Ripple lehine çıkan birkaç kararın XRP fiyat artışını tetiklediği düşünülüyor.

Ripple ödeme platformunun yerel tokeni olan XRP, son 24 saatte %30’dan fazla artışla şu anki seviyesi olan 1.45 Dolara yükseldi.

Yükseliş, XRP’nin arkasındaki fintech şirketi Ripple’ın Aralık ayından bu yana ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan çalkantılı bir davaya rağmen gerçekleşiyor.

XRP’nin Hukuki Durumu

SEC, Ripple’ı 2013’ten bu yana devam eden kayıtsız menkul kıymet satışlarında 1.3 milyar Dolar gelir elde etmekle suçladı. Ripple ise düzenleyicinin XRP’yi, merkezi olmayan bir proje olarak, tıpkı Bitcoin ve Ethereum’u ele aldığı şekilde değerlendirmesi gerektiğini savunarak suçlamaları reddediyor.

Coinbase ve Crypto.com’un da aralarında bulunduğu birkaç önde gelen kripto borsasının XRP’li delist etmesinin ardından Aralık ayında kripto paranın değeri 0.26 Dolara kadar geriledi.

Ancak kripto piyasası kızıştıkça XRP tekrar zirveye çıktı. XRP fiyatı şu anda SEC’in Ripple’ı dava etmesinden önceki seviyelerinin iki katına çıkmayı başardı.

Veri toplayıcı CoinMarketCap’e göre, piyasa değeri 57 milyar Dolar olan XRP, bir kez daha Bitcoin, Ethereum ve BNB’yi takip ederek dördüncü en büyük kripto para olmayı başardı.

XRP’nin son rallisi, tüm kripto piyasasının canlı yükselişiyle aynı zamana denk geliyor. Bugün Ethereum tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.197 Doları, BNB 471 Doları ve Bitcoin bir kez daha 60.000 Doları aştı.

Ripple’ın Neşeli Haftası

Ve bugünkü XRP rallisi, Ripple için bir dizi iyi haberin sonucu olarak değerlendirilebilir.

Dün mahkemeden çıkan bir kararla, SEC’in talep ettiği şekliyle Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve eski CEO’su Chris Larsen’in sekiz yıllık mali kayıtlarını kamuya açıklamasına gerek olmadığı belirtildi. Bu haftanın başlarında şirket, SEC’in kripto varlıkları hakkındaki dahili düşüncesine ilişkin belgeleri teslim etmesini gerektiren bir keşif kararı kazanmayı da başarmıştı.

Bu belgelerde XRP’den bir menkul kıymetten ziyade “sanal para birimi” olarak bahsediliyorsa, Ripple’ın avukatları bunu SEC’e karşı kullanabilirler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend