XRP Fiyatının Yükseliş İvmesini Yeniden Kazanması İçin Bu Temel Direnci Kırması Gerekiyor

XRP sahipleri 0.30 dolarlık alanda mücadele etmeye devam ederken kripto para piyasalarının çoğu Bitcoin (BTC) fiyatının 40.000 doları aşmasının coşkusunu yaşıyor.

BTC fiyatı şu anda 2017’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden %100 daha yükseğe ulaşırken XRP’nin fiyatı ise 2017’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden %90’ın üzerinde bir düşüş yaşıyor. SEC’in Ripple aleyhine açtığı dava düşüşe neden olurken genel zayıflığın birincil nedeninin, bazı borsaların XRP’yi listeden kaldırması olduğu düşünülüyor.

Bununla birlikte XRP’nin fiyatının birkaç önemli direnç seviyesini kırması durumunda grafiklerin kısa vadeli dönem için bazı potansiyel yükseliş görünümlerini verebileceğine inanılıyor.

Daha fazla artış için 0.32 ile 0.345 ABD doları direncinin kırılması gerekiyor

XRP fiyatı, 2020’de destek için 0.21 dolarlık alanı güzel bir şekilde çevirdiği için XRP grafiği çok garip bir fiyat modeli gösteriyor. Bu destek/direnç değişimi, 0.32 ile 0.35 dolarlık önemli direnç bölgesinin üzerinde bir kırılmaya neden oluyor. Yaşanan patlama, XRP’nin son yıllardaki en önemli dalgalanmalarından biri olan 0.80 dolarlık bölgeye doğru bir yükselişe yol açıyor.

Bununla birlikte SEC’in Ripple’a karşı bir dava açmasıyla XRP fiyatının bu aralığa düşmesine neden olan temeller devreye girmiş bulunuyor.

Şu anda yapının kendisi yıkılmış durumda olduğu için bunun üzerinden bir çizelge oluşturmak oldukça garip görünüyor. Bu tuhaf hareket ne olursa olsun, önemli ve faydalı seviyelerin yine buradan belirlenebileceğine inanılıyor.

Boğalar için tutulması gereken kritik seviye, son haftalarda bir kez daha destek sağlayan 0.21 ile 0.23 dolarlık düşük aralık olarak belirleniyor. Grafikler bu aralığın altına düşmüş olsa da XRP için desteğin bulunduğunu gösteriyor.

Daha düşük zaman dilimlerinde 0.295 dolarlık alan kritik bir alan görülüyor

Tüccarlar, kritik seviyeleri tespit etmek için genellikle daha düşük zaman dilimlerini yakınlaştırma yoluna gidiyor. Daha yüksek zaman dilimlerine bağlı olarak kritik seviyeler 0.21 ile 0.23 ABD doları ve 0.32 ile 0.35 ABD doları olarak destek ve direnç bölgeleri şeklinde tanımlanıyor.

  Ripple Davası ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Ancak 1 saatlik grafik başka bir kritik seviyeyi gösteriyor. Bu seviye, grafiklerde gri ile işaretlenen 0.28 ile 0.295 dolarlık bir bölgeyi oluyor. Bu desteğin sürmesi halinde birden fazla direnç testinin yapılabileceği belirtilirken bir direnç ne kadar sık test edilirse o kadar zayıfladığı için 0.50 dolara doğru bir kırılmanın söz konusu olduğu kaydediliyor.

Öte yandan 0.28 ile 0.295 dolar desteğinin kaybedilmesi durumunda bir sonraki destek alanı 0.21 ile 0.23 dolar arasındaki daha yüksek zaman dilimi desteği olarak görülüyor. Bu alan aynı zamanda 2019 ve 2020 boyunca düşük aralıkta ilerliyor ve bunun, XRP için daha uzun bir birikim dönemini başlatabileceği düşünülüyor.

XRP/BTC çifti yıpranıyor

XRP/BTC çifti, Ocak 2018’deki en yüksek seviyeden bu yana yeni düşüşler yaşadığı için kötü bir durumda görünüyor.

Bu nedenle, XRP’de herhangi bir pozisyon almak için hiçbir argüman bulunmuyor. Bununla birlikte potansiyel bir tersine çevirmeyi aramak için bazı argümanların var olduğu söyleniyor. Bunlardan birinin, yatırımcıların kripto parayı biriktirdiğini gösteren ve son zamanlarda XRP işlem hacminde görülen ağır artış olduğu kaydediliyor.

XRP fiyatının, önceki destek seviyelerini 0.00001550 ile 0.00002050’ye düşürmesi durumunda bunun bir kez daha boğa döngüsüne dönüşebileceğine inanılıyor. Destek için 0.00002350 seviyesi oturmuş görünüyor.

Son argüman ise günlük, 3 günlük veya haftalık zaman dilimlerinde olası bir yükseliş sapmasını izlemek oluyor. Bu gerçekleşmeye başladığında XRP için bir tersine dönüşün yakın olabileceği belirtilirken o zamana kadar kripto paranın düşüş görünümüyle hâlâ çok tehlikeli bir durumda olduğu görülüyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın