20 Mayıs 2022, Cuma
12.5 C
İstanbul

XRP Kurucusu Chris Larsen’den Bitcoin ile İlgili Açıklamalar

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

XRP kurucusu Chris Larsen, Bitcoin’in “hayatta kalmak için” çevreye daha duyarlı bir hale gelmesi gerektiğini söyledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • XRP kurucusu Chris Larsen, Bitcoin’in bu kadar çok enerji kullanmaya devam etmesi halinde uzun süre hayatta kalamayacağını düşünüyor.
  • Larsen, bu sorunu çözmedeki temel yolun hisse ispatı gibi alternatiflere yönelmek olduğunu belirtti.

XRP kurucusu Chris Larsen, Bitcoin’in kriptodaki en büyük aktör olarak kalabilmesi için iş kanıtı yapısından uzaklaşması gerektiğini düşünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin, Kripto Lideri Olarak Kalmak İstiyorsa Bazı Değişiklikler Yapmalı

Larsen, Perşembe günü yayınladığı bir gönderide, “Böyle bir değişikliğin Bitcoin’in dünyadaki lider kripto para olarak kalması için kritik derecede önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

İş kanıtı (proof-of-work), Bitcoin blok zincirine güç veren enerji yoğun bir fikir birliği mekanizmasıdır.

PoW, Bitcoin madenciliğinin çalışma şeklidir: Güçlü bilgisayarlar iş kanıtı yazılımı çalıştırarak, Bitcoin kazanmak ve BTC işlemlerini gerçekleştirecek karmaşık kodları çözmek için yarışırlar. Ağdaki diğer tüm bilgisayarlarla rekabet edebilmek için, bu bilgisayarlar her zaman daha güçlü hale gelmelidir: Bu da daha fazla enerji kullanmak anlamına gelir.

Larsen, “Daha fazla bireysel yatırımcı ve şirket, önemli seviyede Bitcoin yatırımı yaptıkça PoW, bir iklim felaketi oluşturabilecek seviyelere doğru ilerliyor.” dedi.

Bitcoin, Bulgaristan’la Eşdeğer Karbon Ayak İzi Üretiyor

Digiconomist’e göre Bitcoin madenciliği, Bulgaristan’ın ürettiğine eş değer bir karbon ayak izi üretiyor. Digiconomist’in hesaplamalarına göre, tek bir BTC işleminin enerji tüketimi, ortalama bir ABD hanesinin bir aydan fazla bir sürede tükettiği enerjiye denk geliyor.

Larsen, bu nedenle, “PoW’u bugünün dünyasında modası geçmiş bir teknoloji olarak görmeliyiz.” diyor. Ona göre Bitcoin, kripto piyasasının lideri olarak kalmak istiyorsa farklı alternatiflere yönelmeli.

İlgili Haber:  Edward Snowden İlk NFT'sini Satışa Çıkardı

Ayrıca Larsen, XRP’nin daha sürdürülebilir olduğunu ve blok zincirinin halihazırda enerji verimli çalıştığını iddia ediyor.

Larsen, bu noktada iş kanıtı yapısına karşı hisse kanıtı fikir birliğini savunuyor. Hisse kanıtında ne kadar çok kripto para yatırırsanız, ödül olarak da o kadar çok token alırsınız. Hisse kanıtınu kullanan popüler kripto üyeleri arasında Tezos, BNB ve Etheruem 2.0 gibi platformlar yer alıyor.

Öte yandan Larsen’in iddiaları ile paralel olarak Bitcoin’in kripto para piyasası üzerindeki hakimiyeti gün geçtikçe geriliyor. BTC, yılın başında %69 oranında bir piyasa hakimiyetine sahipken bugün bu değer %51’e kadar düştü.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar