XRP, SEC Davası Öncesine Göre Bugün Daha Değerli

2 Nisan itibarıyla XRP’nin piyasa değeri 27.9 milyar Dolar ve bu da onu 7. en büyük kripto para yapıyor.

Haberin Özeti

  • XRP’nin fiyatı yılın başından bu yana %170 arttı.
  • Bu noktada yatırımcılar, SEC’in Ripple’a açtığı davanın fazla bir şey ifade etmeyeceğini düşünebilirler.

Genellikle hukuki sorunlar, hisse senedi fiyatları ve kripto varlıklar için kötü haberlerdir. Ancak Ripple ödeme platformunun tokeni olan XRP, bir istisna olduğunu kanıtlıyor.

Ripple Davasında Sonuç Ne Olacak?

Nomics’ten alınan verilere göre, son gün %5’in üzerinde değer kazandıktan sonra XRP tokeninin fiyatı şu anda 0.60 Dolar ve piyasa değeri 27.9 milyar Dolar. Bu, SEC’in Ripple Labs’a karşı açtığı 1.3 milyar Dolarlık davadan önceki fiyattan daha yüksek bir seviye. 18 Aralık 2020’de, davadan dört gün önce, XRP 27 milyar Doların altında bir piyasa değeri ile 0.58 Dolar fiyatından işlem görüyordu.

SEC davayı açtıktan sonra 0.17 Dolara kadar düşen token için dikkate değer bir geri dönüş yaşandı. SEC, kurucu ortak ve yönetim kurulu başkanı Chris Larsen ile CEO Brad Garlinghouse’un 1.3 milyar Dolarlık kayıtsız menkul kıymet satışlarından sorumlu olduğunu söylüyor.

İddiaların ardından, aralarında Coinbase, Binance.US, Blockchain.com, Crypto.com ve eToro’nun da bulunduğu birkaç borsa ve ticaret platformu XRP ticaretini askıya aldı. Ripple da kendi içinde çeşitli aksilikler yaşadı. MoneyGram ile olan ortaklığı, “devam eden davalarına ilişkin belirsizlik” nedeniyle Mart ayında sona erdi.

XRP Fiyatı, Yılın Başından Bu Yana %170 Arttı

Ancak Ripple ve yönetim ekibi suçlamalara karşı mücadele etti. Firma, mahkemeye, Bitcoin ve Ethereum’un da benzer bir tanımlamaya alınabileceğini aksi takdirde XRP’nin menkul kıymet tanımından çıkarılmasının gerekli olduğunu belirtti. Bu sayede, XRP’den bir menkul kıymetten ziyade bir “dijital para birimi” olarak bahsedilebilir ve bu da Ripple’ın durumunu güçlendirebilir.

  OKCoin’in XRP Ticaretini Askıya Almasının Ardından Kripto Paranın Fiyatı %6 Düştü

XRP, fiyat artış rallisi sırasında Şubat ayında, aynı zamanda şu anki fiyatı olan 0.60 Dolar seviyesine dokunmuştu. Sonrasında ise kripto paranın fiyatı 0.41 Dolara kadar geriledi.

Kripto paranın fiyatı, genel olarak kripto piyasasının çok sıcak bir atmosferde olduğunu da kanıtlar nitelikte. Bununla birlikte XRP fiyatı, ilk 10’daki diğer kripto paralar arasında en hızlı artan değer olarak dikkat çekiyor. Nomics’e göre, XRP’nin fiyatı yılın başından bu yana %170 artarak Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Chainlink’i geride bıraktı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın