XRP Üç Yıl Aradan Sonra Tekrar 1 Dolar Seviyesini Aştı

Haber Özeti

  • XRP 1 dolar üzerini gördü ve Salı günü gerçekleşen kripto para yükselişinde son üç yılın en yüksek seviyesine yerleşti.
  • XRP’deki bu yükseliş SEC’in açtığı ve Ripple’ın sanık konumunda olduğu 1.3 milyar dolarlık kayıtsız varlık davasına rağmen yaşandı.
  • Son zamanlardaki bu yükselişine rağmen XRP 2018 yılındaki rekor 3.31 dolar düzeyinden hala %70 daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.
  • Yatırımcılar SEC davası nedeniyle hala birtakım endişelere sahip ve XRP ile olan alım satımlar bunun gölgesinde kalıyor.

XRP üç gündür süren yukarı yönlü hareketini Salı günü %86’lık bir değer kazancı ile bir adım öteye taşıdı ve 2018 yılından beri XRP fiyatı ilk kez 1 dolar üstünü gördü.

XRP’deki bu yükseliş kripto para birimlerinin toplam piyasa değerlerinin 2 trilyon doları aşmasıyla birlikte gelen kripto patlamasıyla eş zamanlı olarak gerçekleşti. Bitcoin kendisine ait olan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 60.000 seviyelerinde dolanırken kurumsal yatırımcılardan gelen talep nedeniyle yukarı yönlü trendini sürdürüyor.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından XRP’nin yaratıcısı Ripple’a açılan dava, bu kripto paraya sahip olan yatırımcıları biraz kara kara düşündürmeye devam ediyor. SEC, Ripple’ı 2020 yılının sonlarına doğru 1.3 milyar dolar değerinde kayıtsız varlık satmakla suçlamış ve bu nedenle de XRP fiyatları %60’ın üzerinden değer kaybetmişti.

SEC’in suçlamalarına göre Ripple’ın XRP tokeni illegal olsa da Ripple savaşmaktan vazgeçmedi ve SEC’i kripto varlıklar üzerindeki sır perdesini aralayabilecek dahili kayıtları saklamakla suçladı.

Batı Borsalarında Yasaklanan XRP Diğer Borsalarda Alım Satıma Devam Etti

Dava nedeniyle birçok Batı borsası XRP ile alım satımları kısıtladı fakat bu bile bazı yatırımcıları daha az denetime tabii olan borsalardan bu kripto parayı alıp satma konusunda yıldırmayı başaramadı.

  Ethereum, Litecoin ve XRP Fiyatı Son 1 Ayda %30'dan Fazla Arttı

XRP Salı günü neredeyse %26 değer artışıyla işlem görüyor ve en yüksek olarak da 1.10 dolara çıktı. Ancak bu son yükselişine rağmen XRP hale 2018 yılındaki rekor 3.31 dolar seviyesinden %70 kadar daha düşük bir değere sahip. Ancak o zamanlar Bitcoin ve Ethereum ya da Litecoin gibi diğer kripto paraların da çok yüksek değerler gördüklerini hatırlatmak gerekir.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın