29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

XRP’nin Piyasa Hakimiyeti Çökerken Bitcoin Yükseliyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin’in piyasa hakimiyeti yükselişte. XRP ise yasal sorunlar nedeniyle çöküş yaşıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin’in piyasa hakimiyeti bu yılın en yüksek seviyesine ulaştı: %68.49.
  • Ripple ise son yılların en düşük seviyesinde: %2.26.
  • Ripple’ın düşüşü, SEC’in ona karşı açtığı 1.3 milyar Dolarlık davadan kaynaklanıyor.

SEC tarafından XRP yaratıcısı Ripple’a karşı açılan dava nedeniyle XRP’nin piyasa hakimiyeti çöküş yaşarken Bitcoin’inki önemli oranda artıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bugün Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %68.49’a ulaştı: Bu yıl kaydedilen en yüksek rakam.

Bu arada, piyasa değerine göre dördüncü en büyük kripto para seviyesine gerileyen XRP ise piyasa hakimiyeti açısından %2.26 seviyesinde kaldı.

CoinMarketCap verilerine göre, XRP’nin pazar hakimiyeti 2017’den beri kaydedilen en düşük seviyeye geriledi. Sadece bir ay önce, XRP’nin piyasa değeri %5’in üzerindeydi.

Pazar Hakimiyeti Nedir?

Pazar hakimiyeti, bir kripto paranın piyasa değerinin tüm kripto para piyasası için oluşturduğu yüzdeyi ifade eder.

Bitcoin, her zaman için, en büyük piyasa hakimiyetine sahipti; bunu genellikle Ethereum, XRP, Tether, Litecoin ve Bitcoin Cash takip etti.

Bu yıl Tether (USDT), XRP’nin pazar hakimiyetiyle sıkı bir mücadeleye girdi. Son yaşanan XRP düşüşü ile birlikte pazar hakimiyeti %3.2 seviyesinde olan Tether, piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para oldu.

USDT’nin pazar hakimiyetindeki artışın bir kısmı bu yıl gerçekleşen DeFi patlaması ile ilişkili. Stablecoin genellikle DeFi uygulamalarında kullanılıyor. USDT aynı zamanda işlem hacmine göre en büyük kripto para olarak biliniyor.

SEC Davasının Duyurulmasından Bu Yana Üç Borsa, XRP Ticaretini Durdurdu

XRP’nin iç karartıcı düşüşü, kripto paranın şu anda içinde bulunduğu yasal karışıklık ile direkt olarak ilişkili görünüyor.

İlgili Haber:  Ethereum Bitcoin'in Gölgesinden Kurtulmaya Çalışıyor

Dün, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, XRP yaratıcısı şirket Ripple Labs’a karşı 1.3 milyar Dolarlık bir dava açtı. Dava kapsamında, şirketin 2013’ten bu yana kayıtsız menkul kıymet satışlarından 1.3 milyar Dolar gelir elde ettiği iddia ediliyor.

O zamandan beri üç borsa, XRP ticaretini durdurduğunu açıkladı. Bu durum da tokenin fiyatının düşmesine neden oldu.

CoinMarketCap’e göre, XRP’nin fiyatı son 24 saatte %34 düşüşle 0.318 Dolara geriledi. Kripto paranın piyasa değeri de %30’un üzerinde bir kayıp yaşayarak 21.1 milyar Dolardan 14.5 milyar Dolara düştü.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar