XRP’nin Toparlanma Sürecinde Takip Edilmesi Gereken Göstergeler

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

1 doların altına tekrardan inen XRP, bu yazının yazıldığı anlarda 0.88 dolar seviyesinden işlem görüyor. XRP’nin likiditesi ise son iki haftadır sürekli bir şekilde artıyor. Bir hafta kadar önce altcoinlerde yaşanan dip dalgasının ardından XRP’nin piyasa değeri de arttı. 88.5 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan XRP, 2018 yılında yaşadığı tüm zamanların en yüksek fiyat rekorundan halen %75 kadar uzakta.

blank

Yakından İzlenmesi Gereken İki Gösterge

Bu piyasa değerinde, 2021 yılının başında zirve değerini gören işlem miktaları, şu anda ortalama bir seviyede seyrediyor. Ripple, SEC’in XRP’yi bir menkul kıymet olarak tanımladıktan sonra gelişen dava ile birlikte fiyatlarında büyük düşüşler gösterse de, 0.60 doların üstüne tekrar çıkış oldukça güçlü olmuştu. Bu durum ayrıca XRP’nin uzun vadeli pozitif havasını da destekliyor.

blank

blank

Yukarıdaki grafik baz alındığında XRP’nin son 30 gündeki yatırım getirisi negatif olsa da, 90 günlük getiri oranı %95’in üzerinde bulunuyor. Geçtiğimiz hafta XRP ağında 8 milyonun üzerinde işlem gerçekleşti. %46’lık bir sirkülasyon ile Binance, Huobi Global, OKEx ve ZG.com gibi borsalarda XRP hacmi yükseldi. XRP şu anda 6. sırada yer alsa da bir fiyat rallisi yaşaması durumunda ilk beşe girmesi muhtemel görünüyor.

Bu ralliye katkıda bulunabilecek iki faktör ise şunlar:

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.
  • XRP ağındaki işlem sayılarında bir artış
  • Likiditede yaşanabilecek bir artış

“XRP’nin Rallisi Uzun Bir Ralliye Dönüşebilir”

Sirkülasyonda bulunan %46’lık arzı ile 72.95’lık bir NVT oranına sahip olan XRP’nin fiyat rallisi; onchain analizi ve işlemlerdeki artışlar ile beraber, uzamış bir ralliye dönüşme olasılığı yüksek gibi görünüyor.

Ek olarak altcoinlerin Bitcon karşısında giderek artan dominansı da fiyat rallilerinde göz önüne alınması gereken bir faktör. Şu anda aktif olarak kullanılan 15.000 XRP adresi bulunuyor ve XRP’nin likiditesi de, bir fiyat rallisi söz konusu olduğunda önemli verilerden birini oluşturuyor. Piyasa değeri baz alındığında en büyük 25 altcoin ve XRP için sosyal hacim ile fiyatlar direkt olarak bağlantılı olduğundan, önümüzdeki günlerde sosyal hacimdeki bir artış, fiyat artışı hakkında ipucu verebilir.

XRP’nin boğa lehine olan havası, fiyatlarının piyasadaki satış baskısı karşısında direnmesiyle beraber de destekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend